Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."
Dünyayı sarsan AIDS hastalığına karşı farkındalık yaratabilmek için her yıl 1 Aralık Dünya AIDS günü olarak anılıyor. Bu nedenle bugün Sağlık Bakanlığı'ndan elde edilen resmi kayıtlarla elde edilen HIV taşıyıcılarının sayısı açıklandı. Açıklamalar ışığında resmi kayıtlara göre 2021 sonu itibariyle 32 bin 376 kişinin HIV ile yaşadığı ortaya çıktı. Ancak biraz önce de bahsedildiği gibi bahsi geçen rakamlar resmi rakamlara ait. Uzmanlar ayrıca HIV taşıyıcısı olduklarını bilmeyenlerin sayılarının da oldukça fazla olduğunu aktarıyor. Bu doğrultuda HIV taşıyıcısı 65-70 bin kişinin olabileceği tahmin ediliyor. İşte detaylar!

Bu Yıl 650 Bin Kişi Hayatını Kaybetti

1980'li yıllarda görülmeye başlayan HIV hızla dünyaya yayıldıktan sonra milyonlarca insanda görülmeye başladı. AIDS'e neden olan HIV virüsü hakkında ise aşı ve tedavi çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor olsa da maalesef halen hastalığa büyük çapta çözüm getirilememişti. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği HIV/AIDS Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Halis Akalın'ın 1 Aralık Dünya AIDS günü öncesinde yaptığı açıklamalar ışığında elde edilen bilgilere göre ülkemizde 65 - 70 bin civarında kişinin HIV ile yaşadığı kayıtlara geçti. Doktor Akalın, açılımı ‘Edinsel İmmün Yetmezlik Sendromu’ olan AIDS’in 1981’de tanımlandığını ve günümüzde de hala etkilerinin devam ettiğini açıkladı. Hatta Akalın, dünya çapında 38,4 milyon HIV enfeksiyonu ile yaşayan insan olduğunu tahmin ettiklerini de aktardı. Yine bugüne kadar ortalama 40 milyon kişinin AIDS ya da AIDS ile ilişkili enfeksiyonlardan ve kanserlerden dolayı hayatlarını kaybettiklerinin vurgulandığı açıklamada 2021’de AIDS ve AIDS ile ilişkili komplikasyonlar nedeniyle 650 bin kişinin yaşamını yitirdiği de söylendi. Ayrıca HIV taşıyanların yaş dağılımı konusunda ise 20-45 yaş arasındaki kişilerin virüs ile yaşama konusunda yoğunlukta oldukları da aktarıldı.

HIV ve AIDS farkı ne? Her HIV taşıyan ölüyor mu?

Kamuoyunda sıkça birbirine karıştırılan konulardan birisi ise HIV enfeksiyonu ile AIDS’in aynı şey olup olmadığı konusunda. Bu konuya da değinen ve açıklık getiren Prof. Dr. Akalın, her HIV taşıyanın ölmediğini ve her HIV pozitif olanın AIDS olmadığının altını çizdi. HIV'in; insandaki bağışıklık sistemi hücrelerini zayıflattığını ve bu nedenle HIV enfeksiyonları meydana geldiğini, eğer enfeksiyonlar ilerlerse ölümcül olan AIDS'in meydana gelebileceğini açıkladı. Hatta HIV’ye sahip olan kişinin antiretroviral (ARV) ilaçlarını aksatmadan kullandığı takdirde AIDS riskini önemli ölçüde azaltabileceğini de söyledi.