Bilindiği gibi bankalardan kredi çekebilmenin en önemli kriterlerinin başında düzenli bir gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek geliyor. Bu nedenle de bankalar kredi vermeden önce müşterilerinin belirli bir işte çalışıyor olmalarına ya da düzenli bir gelirlerinin olmasına dikkat ediyor. İşte tam da bu noktada herhangi bir iş yerinde düzenli olarak çalışmayan ev hanımlarının bankalardan kredi çekip çekemeyeceklerine dair önemli bir çelişki doğuyor. Ancak hemen şunu söyleyerek birçok ev hanımını rahatlatalım. Evet, ev hanımları da belirli koşulları sağladıkları takdirde bankalardan kredi çekebilirler. işte ev hanımlarının kredi çekebilmeleri için sağlamaları gereken kriterler!

Ev Hanımlarının Kredi Çekebilmeleri İçin

Bilindiği gibi bankalar kredi müşterilerinin kredi taleplerini onaylamadan önce, onların belirli şartları yerine getirmelerini istiyor. Bu şartların başında da belirli bir gelire sahip olmak ve bu geliri resmi olarak kanıtlayabilmek geliyor. Ancak tanımlı bir iş yerinde düzenli olarak çalışmayan ve bu nedenle de düzenli bir gelire sahip olmayan ev hanımlarının bankalardan kredi çekebilmeleri oldukça güç bir hale geliyor. Bu durumda ise ev hanımları için başka bazı kriterler devreye giriyor. Örneğin düzenli bir yerde çalışmıyor ancak herhangi bir yerden kira geliri elde eden bir ev hanımı, kira gelirini kontrat ve banka hareketleri ile ispatlayabilir ve kredi çekmesi konusunda önünde bir engel kalmaz. Diğer yandan ev hanımının ipotek gösterebileceği menkul ya da gayrimenkul bir varlığı olabilir. Üzerine olan bu menkul ya da gayrimenkul varlığı banlaya ipotek ettirmek suretiyle de kredi çekebilir. Ancak kişi evliyse bu durumda ipotek için eşin de yazılı onayı gerekir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankaların Şartları

Ev hanımlarının kredi çekebilmeleri için kısaca;

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!
  • Kredi borcunu ödeyebileceğini kanıtlayan belgelenebilir gelirinin olması
  • Herhangi bir yasal ve idari takibinin bulunmaması
  • Kredi taksitlerinin aylık gelirini yarısını geçmemesi
  • İpotek gösterilecek mal için eş rızasının yazılı beyanı
  • Kredi çekmek için uygun bir banka kredi notunun olması gerekir.

Bu şartlar sağlandığı takdirde bankalar herhangi bir yerde çalışmıyor olsalar dahi ev hanımlarına kredi olanaklarını kolaylıkla kullandırabiliyor.