Ev hanımları için emeklilik meselesi her zaman birçok kişinin aklına takılan ve tartışılan konuların başında geliyor. Çünkü bilindiği gibi emekli olabilmek için belirli bir iş yerinde yasaların öngördüğü süre içerisinde sigortalı olarak çalışmak ve yeterli prim gün sayısını doldurmak gerekiyor. Bunun yanı sıra yine yasalarda belirtilen yaş sınırını da doldurmak emekli olmak için gerekli olan bir diğer kriter olarak karşımıza çıkıyor. Peki ama herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmayan ev hanımlarının prim gün sayıları ne şekilde hesaplanacak? Bu koşullarda olan milyonlarca ev hanımının emekli olabilmeleri için ne yapmaları gerekiyor? İşte detaylar!

2008 Yılı Emeklilik İçin Önemli

Sosyal Güvenlik Mevzuatının emekliliğe ilişkin maddelerine göre herhangi bir işte çalışmayan veya 30 günden daha eksik sürelerle çalışan kişiler de emekli olabiliyorlar. Bahsi geçen mevzuata göre hali hazırda çalışmayan kişiler, emekli olabilmek için isteğe bağlı sigorta yaptırarak kendileri için emekli olmanın yolunu açabiliyorlar. İsteğe bağlı sigorta hükümleri kapsamında eğer kişiler için 2008 yılından itibaren önemli bir düzenleme yapıldı. Buna göre bu kişiler daha evvel hangi statüde çalışıyorlarsa o statüye sayılıyorlardı. Buna göre kişi eğer SSK'lı ise SSK üzerinden, Bağkur'lu ise Bağkur üzerinden isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyordu. Ancak yapılan bu düzenlemeye göre 30 Nisan 2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler artık Bağkur'lu olarak sigorta yaptırabiliyorlar. Ancak eğer kişi 30 günden az çalıştığı için eksik günlerini tamamlamak için isteğe bağlı sigorta yapılıyorsa bu durumda 4A kapsamında sigortalanır.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Ödenecek Prim Miktarı

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta yaptırma yolu ile ödeyecekleri primler ise kişilerin isteklerine bırakılmış durumda. Ancak tabi ki bu konuda belli bir alt ve üst limit söz konusu. Buna göre ödenecek prim, brüt asgari ücret ile bunun 7,5 katı arasındaki kazancın yüzde 32’si üzerinden ödenir. Ev hanımları için pim ödeme gün sayısı ise, belli bir dönem çalışıp eksik günlerini tamamlamak için isteğe bağlı sigorta yaptıranlarda ilk sigorta giriş tarihleri baz alınarak belirlenir. Buna göre 30 Nisan 2008’den sonra isteğe bağlı sigorta yaptıranlar 9000 prim gününü tamamladıkları tarihte prim şartını yerine getirmiş olurlar.