Bilindiği gibi bankalar kredi politikaları gereği, kredi müşterilerinin birtakım kriterlere sahip olmalarını şart koşuyor. Ve bu kriterlerin başında ise kredi geri ödemelerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi açısından belli bir gelire sahip olmak geliyor. Bu nedenle de neredeyse tüm bankalar kredi başvurularında müşterilerinden mutlaka gelir durumlarını gösteren bir belge istiyor. Dolayısıyla da bu konuda herhangi bir iş yerinde çalışmayan ev hanımları olumsuz bir şekilde etkileniyor. Ancak bu konuda bir sürprizimiz var. Bazı bankalar, herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olsa da ev hanımlarına belirli koşulları sağlamaları halinde kredi olanaklarını sunabiliyor. İşte ev hanımlarına kredi veren bazı bankalar ve koşulları!

Ev Hanımlarının Kredi Çekebilmeleri İçin...

Ev hanımlarının da çalışan diğer kredi müşterileri gibi kredi çekebilmeleri için kanıtlanabilen ve belgelenebilen bir gelirlerinin olması gerekir. Bu noktada eğer halihazırda bir iş yerinde çalışmıyor olsalar dahi ev hanımları da bankalardan kredi çekebilirler. Eğer ev hanımıysanız ve kanıtlayabildiğiniz bir geliriniz varsa kredi çekmenin en önemli koşulunu yerine getirdiniz demektir. Ancak bunun yanı sıra bir de kredi taksitlerinin aylık gelirinizin yarınızı geçmemesi gerekiyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Bunun yanı sıra kredi çekmek için bankalar sizden bir ipotek göstermenizi isteyebilir. Bu durumda eğer ipotek göstereceğiniz bir gayrimenkulünüz varsa kredi çekmek daha kolay olur. Fakat bu konuda eğer evli iseniz mutlaka eşinizden yazılı rızasını almanız gerekiyor. Diğer yandan eğer üzerinize kayıtlı bir mülk ya da taşıt varsa bunlar da kredinizin onaylanması için lehinize bir durumdur. Veya gösterebileceğiniz bir kefil de kredi talebinizin olumlu karşılanmasını sağlayabilir. Son olarak ev hanımlarının bankalardan kredi çekebilmeleri için sağlamaları gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredi borcunun ödenebileceğini kanıtlayan belgelenebilir bir gelirinin olması
  • Herhangi bir yasal ve idari takibinin bulunmaması
  • Kredi taksitlerinin aylık gelirini yarısını geçmemesi
  • İpotek gösterilecek mal için eş rızasının yazılı beyanı

Akbank

Yukarıdaki şartlar sağlandığı takdirde ev hanımlarına kredi veren bankalardan birisi de Akbank. Akbank’ın, eğitimden sağlığa, tatilden mobilya yenilemeye kadar çok çeşitli yerler için kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi için faiz oranı yalnızca %2,24. Üstelik kredinizi 36 ay vade içinde geri ödeyebilirsiniz. Bu koşullarda bankadan çekeceğiniz 10.000 TL tutarlı ve 36 ay taksitli kredi için aylık ödemeleriniz 444,47 TL'dir. 

Yapı Kredi

Ev hanımlarına kredi desteği sunan bankalardan birisi de Yapı Kredi. Yapı Kredi’nin yine 36 ay vade ile sunduğu ihtiyaç kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranı ise %3,29. Bu koşullarda bankadan çekeceğiniz 10.000 TL tutarlı ve 36 ay taksitli kredi için aylık ödemeleriniz 537,14 TL'dir. 

QNB Finansbank

Aynı şekilde yukarıdaki şartlar sağlandığı takdirde ev hanımlarına destek olan bir diğer banka da QNB Finansbank. Bankanın, % 1,94’dan başlayan faiz oranları karşılığında sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi için 36 aya varan ödeme seçenekleri sunuyor. Bu koşullarda bankadan çekeceğiniz 10.000 TL tutarlı ve 36 ay taksitli kredi için aylık ödemeleriniz 419,60 TL'dir.