Antep fıstığı tozu, birçok tatlılarda ya da yemeklerde kullanageldiğimiz malzemelerin başında geliyor. Özellikle baklava ve benzeri tatlılara oldukça yakışan antep fıstığı tozunun tat olarak oldukça benzerini kendi olanaklarınızda ve kendi evinizde siz de yapabilirsiniz. Bunun için sizler için harika püf noktaları ile son derece basit bir tarif vereceğiz. İşte sizin için yalancı antep fıstığı tozu yapımı ve detaylar!

Yalancı Antep Fıstığı Tozu İçin Gerekli Malzemeler

Yalancı antep fıstığı tozu yapımına başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemelerden bahsedelim. İşte sizler için yalancı antep fıstığı için gerekli olan malzemeler:

  • 1 adet yumurta
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2 su bardağı un
  • 1 su bardağı ıspanak yaprağı püresi

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık yalancı antep fıstığı tozumuzun yapımına başlayabiliriz.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Yalancı Antep Fıstığı Tozu Yapımı

Yalancı antep fıstığı tozu yapımı için yukarıda bahsettiğimiz malzemeleri hazırlamanızın ardından artık tarifimizin uygulamasına geçebiliriz. Bunun için öncelikle ıspanaklarımızı bol su ile birkaç kez yıkayalım. Yıkadıktan sonra saplarından güzelce ayıralım. Saplarından ayıklamış olduğumuz ıspanak yapraklarını yarım su bardağı su ile blenderdan geçirerek iyice püre haline getirelim. Ardından başka bir karıştırma kabında şeker ve yumurtayı köpük köpük olana dek çırpalım. Çırpma sonucunda köpük köpük olan karışımın üzerine diğer tüm malzemeleri ve az önce hazırlamış olduğumuz ıspanak püresini ekleyelim. Bunlarla birlikte karışımı biraz daha harmanlamaya devam edelim. Bu karıştırma işleminin ardından kek hamurumuz için uygun boyuttaki bir yağlanmış fırın tepsisine ya da borcama karışımımızı dökelim. Sonra önceden ısıtılmış olan 170 derecedeki fırınımızda yaklaşık olarak 30 dakika kadar pişirelim. Ancak pişirme esnasında kontrollü olalım.

Kekimiz piştikten sonra iyice soğutalım ve rondodan geçirelim. Bu sırada ara ara karıştırarak 1 gün kadar dışarıda bekletelim. Bu şekilde 1 gün boyunca dışarıda bekleyen rondodan geçirilmiş, ufalanmış kekimizi yani aslında yalancı antep fıstığı tozumuzu buzdolabı poşetlerine paylaştırarak dilediğiniz zaman çıkarıp kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Bu şekilde hazır bekleyen yalancı antep fıstığı tozunuzu pasta ve tatlılarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.