Dolar kurundaki yükseliş ve önlemeyen enflasyon artışı gibi faktörlerle birlikte araç fiyatlarında fahiş zamlar göze çarpıyor. Özellikle otomobil piyasasına yönelik uygulanan ÖTV oranlarına gelen yeni zamlar, 2022 yılında araç satın almayı düşünenlerin, hayallerini başka bir zamana ertelemelerine neden oluyor. Ayrıca vatandaşlar ÖTV’siz araç alım imkanı konusunda araştırma yapıyor. Peki Türkiye’de ÖTV’siz araç alınabilir mi? ÖTV’siz araç nasıl alınır? Kimler ÖTV’siz araç alabilir?

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

ÖTV Ödemeden Araç Alınabilir Mi?

ÖTV(Özel Tüketim Vergisi), Türkiye’de özel tüketim grubunda yer alan tüm ürünlere istinaden uygulanan bir vergi sistemidir. Araçlarında özel tüketim grubunda değerlendirilmesinin dışında bu sektöre yönelik olarak uygulanan ÖTV oranları daha yüksek oluyor. Bu yüzden gelen her yeni ÖTV zammı, hem 0 km hem de 2.el otomobil piyasasında fiyatların fahiş seviyede artmasına neden oluyor.

ÖTV oranları çıkartıldığında daha makul seviyelere inen otomobil fiyatları nedeniyle vatandaşlar ÖTV ödemeden araç alabilmenin yöntemlerini araştırıyor. Devlet, 2022 yılında ÖTV’siz araç alabilmeyi mümkün kılıyor. Ancak devlet, ÖTV ödemeden araç alabilmeyi yani otomobil alımlarında ÖTV muafiyetinden faydalanma hakkını sadece belirli kişilere veriyor. Peki kimler ÖTV’siz araç alabiliyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Türkiye’de 2022 yılında ÖTV’siz araç alma hakkı yani ÖTV muafiyeti hakkı sadece engelli vatandaşlar için geçerlidir. Ancak engelli vatandaşların tamamı araç alımında ÖTV muafiyetinden yararlanamıyor. ÖTV muafiyetinden yararlanabilmek için minimum %90 ve üzeri engellilik oranına sahip olunması gerekiyor. Ayrıca sağlık kurulundan alınan %90 ve üzeri engellilik raporunda “araç kullanabilir” ibaresinin bulunması ve “H sınıfı” ehliyetinin olması gerekiyor.

Engelli vatandaşlar bu haktan yalnızca 400.000 TL’ye kadar satış bedeli bulunan 0 km otomobil modellerinin satın alımlarında yararlanabiliyor. Buna göre 1.600 silindire kadar 0 km otomobil satış fiyatı 100.000 TL ise aracın vergisiz bedeli 48.445 TL oluyor. Bunun üzerinde 15.254 TL KDV tutarı bulunuyor. Ayrıca engelli vatandaşların ÖTV muafiyeti ile 100.000 TL’lik bir araçta %45 üzerinden hesaplanan 26.300 TL’yi ödemiyor. Bu sayede 73.699 TL’ye otomobili satın alabiliyor.