Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Sigortalı olarak çalışma hayatına devam ederken, hastalık veya iş koşullarının neden olduğu çeşitli fiziki sonuçların, kişide iş gücü kaybı oluşturması halinde malulen emekli olunabiliyor. Buna karşın malulen emekli olabilmenin de şartları bulunuyor. Malulen emekliliğin ilk şartı, en az % 60 oranında iş gücü kaybının oluşması. Malulen emeklilik, engelli aylığı ile karıştırılan bir konudur. Malul olabilmek için en az % 60 iş gücü kaybının oluşması, aynı zamanda en az % 40 engelli statüsüne girer. Buna karşın her % 40 engelli, % 60 oranında iş gücü kaybı yaşıyor anlamına gelmez. Bu sebeple her malul engellidir ancak her engelli malul olmaz.

Malulen Emekli Olabilme Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olabilmek için ön şart, hastalık veya iş kazası gibi sebeplerle, kişinin en az % 60 oranında iş gücü kaybı yaşamasıdır. İş gücü kaybının hangi oranda olduğu yetkili sağlık kurumlarının, sağlık kurulları tarafından belirlenir. Ancak tek başına % 60 iş gücü kaybı da malulen emeklilik için yeterli değildir. Malulen emekliliğin diğer önemli şartı 1.800 prim gününü ödenmiş olmasıdır. Yani % 60 iş gücü kaybına SGK’ lı olarak çalışırken uğrayan bir kişinin, aynı zamanda en az 5 yıllık sigorta priminin de ödenmiş olması gereklidir. 1.800 prim günü, eğer borçlanma yoluyla doldurulabiliyorsa, borçlanma yolu açıktır. Ancak herhangi bir şekilde 1.800 prim günü tamamlanamıyorsa, malulen emekli de olunamaz.

1.800 Prim Günü Ödenmemişse Ne Olur?

Eğer 1.800 prim günü borçlanma yoluyla da tamamlanamıyorsa, % 60 ve üzeri iş gücü kaybına uğrayan kişi, % kaç engelli olduğunu raporla belirleyebilir. Belirlenen oran doğrultusunda, Engelli aylığına hak kazanılıyorsa, Engelli aylığı için başvuru süreci yürütülür.

Sosyal güvenlik sistemimiz, çeşitli durumlara sahip kişiler için, farklı çözümler oluşturmuştur. Bununla birlikte malulen emeklilik için, en az % 60 iş gücü kaybıyla birlikte, en az 1.800 günlük ödenmiş prim koşullarının mutlaka yerine gelmiş olması gerekiyor. 1.800 gün, yani 5 yıllık prim ödemesinin, borçlanma şansı varsa ve borçlanma yoluyla doldurulabiliyorsa da, kişi malulen emekli olabilir.