Türkiye’de kadın istihdamının desteklenmesine ilişkin çok sayıda teşvik desteği bulunuyor. Kadınların iş hayatındaki rolünün arttırılması ve haklarının güvence altına alınması için teşvik programları uygulanıyor. Şimdi de AB desteğiyle Türkiye’de kadın işverenlere yönelik olarak kayıtlı kadın istihdam desteği sunuluyor. Avrupa Birliği(AB) ile Türkiye işbirliğinde “Women Up” projesi hayata geçirildi. Hayata geçirilen “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” detayları da belli oldu. İşte Women Up projesinden kimler yararlanabilir? Women Up başvuru şartları neler?

Women Up Projesi

Türkiye ile Avrupa Birliği(AB) işbirliğinde hayata geçirilen “Women Up”, Türkiye’deki kayıtlı kadın istihdamının arttırılması amacıyla uygulanıyor. Women Up veya tam adıyla “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” 2022 yılında ülke genelinde belirlenen illerde uygulanıyor. Proje kapsamında kadın işverenlerin, yeni istihdam edeceği kadın çalışan için 20 aylık net asgari ücret tutarı kadar geri ödemesiz destek alması hedefleniyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Proje ile Türkiye’de çalışma hayatında kadınların sigortasız ve kayıtsız şekilde çalıştırılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında Türkiye’de belirlenen illerde gerekli şartları sağlayan 4.000 kadın işveren için yeni istihdam edecekleri kadın çalışan için 20 aylık net asgari ücret tutarı kadar geri ödemesiz destek ödemesi yapılıyor. Program kapsamında yapılan açıklamaya göre projenin mali destek tutarı 25.000.000 Euro oldu.

Women Up Projesine Kimler Başvurabilir?

Women Up projesi, doğrudan kadın işverenlere yönelik sunulan bir destek programıdır. Bu kapsamda 05.03.2012 tarihinden sonra kendi işini kurmuş olan kadın girişimciler programdan yararlanabilmektedir. Ancak Women Up programı, Türkiye genelinde sadece 7 ilde uygulanıyor. Proje kapsamında belirlenen iller ise İstanbul ve Ankara’nın haricinde Aydın, Denizli, Samsun, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş oldu. Bu illerde belirtilen tarihten sonra kendi işini kurmuş ve yeni kadın istihdamı sağlayan kadın işverenler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK), 20 ay net asgari ücret desteği alıyor.

Proje kapsamında asgari ücret desteği takip eden ayda gerçekleştiriliyor. Yani işverenler, şartları tamamladığı aya ilişkin destek ödemesini bir sonraki ay alabilmektedir. Şartlara uygun olan kişiler “sgkkadınistidaminindesteklenmesi.org” adresi üzerinden çevrimiçi olarak başvuru yapabiliyor.