Kadın istihdamının iyileştirilmesi ve iş dünyasında yaygınlaştırılması maksadıyla devlet tarafından pek çok önemli proje yürütülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kadın istihdamı ve kadın girişimci alanında açıklanan son destek ise Avrupa Birliği(AB) desteğiyle sunuluyor. Destek kapsamında kadın girişimciler 65.000 TL’ye varan geri ödemesiz destek alabiliyor. Türkiye ile AB işbirliğinde yürütülen Women Up projesine dair tüm ayrıntılar!

Women Up Nedir?

Türkiye’de “kayıtlı” kadın istihdamının arttırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla Women Up projesi uygulanmaktadır. Women Up projesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çatısı altında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından Avrupa Birliği(AB) işbirliğinde yürütülmektedir.
Women Up projesi ile Türkiye’de kadın girişimcilerin desteklenerek, ticaret hayatında kadın işverenlerin sayısının arttırılması amaçlanıyor. Proje aynı zamanda da ülkemizde çok yaygın olan kayıt dışı kadın çalışan konusunun çözümüne de yardımcı olmayı hedefliyor. Buna göre kadın girişimciler, kadın istihdamı ile projeden yararlanabilmektedir.

Women Up Projesinden Kimler Faydalanabilir?

AB destekli Women Up projesi, Türkiye genelinde 7 farklı şehirde uygulanmaktadır. Buna göre Türkiye genelinde Ankara, Aydın, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş, Samsun ve Şanlıurfa şehirlerinde faaliyet gösteren kadın işverenlere ait olan işletmeler, Women Up projesi desteğinden yararlanabilecek.
Women Up projesinden açıklanan 7 şehirde bulunan ve gerekli şartları sağlayan toplam 4.000 kadın işveren destek ödemesinden yararlanma hakkına sahip oluyor. Proje kapsamında toplamda 40 Milyon Euro tutarında bir destek ödemesi yapılacak.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Projeden yararlanarak geri ödemesiz mali destek almak isteyen şartlara uygun kadın işverenlerin başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kadın girişimcilerin projeden yararlanabilmeleri için 05.03.2012 tarihi sonrasında açtığı işletmesinde en fazla 9 çalışana yer vermesi ve ek olarak kadın sigortalı çalışan istihdam etmesi şartı aranmaktadır. Bu şartları karşılayan 4.000 kadın işveren tam 20 ay boyunca  bu destekten yararlanabilmektedir.

Women Up Destek Ödemesi Nasıl Yapılır?

Women Up destek ödemesi programı 2 ay geriden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kadın işletme sahiplerinin her ay yükümlülüklerini tam anlamıyla yerine getirme ve başvuru şartlarını sürdürme hususunda sorumludur. Yapılan incelemelerde uygun olması durumunda her ay destek ödemesine devam edilir.