Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Son yıllarda Türkiye’de kadın istihdamının arttırılması ve aynı zamanda da şartlarının iyileştirilmesi amacıyla devlet destekli pek çok teşvik projesi uygulanıyor. Açıklanan son kadın istihdamı projesi ise hem kadın çalışanları hem de kadın girişimcileri sevindirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yeni duyurduğu “Women Up” projesi Avrupa Birliği(AB) desteğiyle yürütülüyor. AB destekli yeni kadın istihdamı projesiyle birlikte ülke genelinde 40.000 kadın girişimciye 65.000 TL tutarında geri ödemesiz destek sağlanıyor. İşte devletin AB desteğiyle sürdürdüğü yeni kadın istihdamı projesinin detayları!

Women Up Projesi Nedir?

Türkiye son yıllarda kadın istihdamı konusunda önemli adımlar atmış olsa da halen bu alanda önemli sorunlar bulunuyor. Özellikle iş dünyasında kadınların sigortalı olarak çalıştırılmaması hem iş güvenliğini hem de sosyal hakları hiçe saymaya neden oluyor. Bu tip sorunların çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Women Up” projesi duyuruldu. Bu proje Avrupa Birliği(AB) desteğiyle uygulanıyor. Projenin temel amacı ise Türkiye genelinde kayıt dışı kadın istihdamının düşürülmesi ve aynı zamanda da kadın girişimcilerin desteklenmesidir.

Uygulanan kayıtlı kadın istihdamını arttırma projesi kapsamında kadın girişimciler destekleniyor ve iş dünyasında kadın işveren sayısının arttırılması sağlanıyor. Bu sayede kayıtlı kadın istihdamının arttırılarak, kadınların daha iyi koşullar altında sosyal güvence kapsamında yer alarak, çalışma olanaklarından yararlanabilmeleri sağlanıyor.

Kimler Women Up Projesinden Yararlanabilir?

Yürütülen yeni kayıtlı istihdamını destekleme projesi kapsamında ülke genelinde 7 farklı il pilot olarak seçildi. Buna göre İstanbul ve Ankara gibi şehirlerin haricinde Aydın, Denizli, Samsun, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş şehirlerindeki kadın girişimciler projeden yararlanabiliyor.

Proje çerçevesinde koşulları sağlayan kadın girişimciler için geri ödemesiz olarak tam 65.000 TL değerinde hibe sağlanmaktadır. Bu projeden yararlanabilmek için belirtilen şehirlerde 05.03.2012 tarihi sonrasında kendi adına işletme açmış ve minimum 9 çalışanı istihdam etmiş olması gerekiyor. Ayrıca bu şartların haricinde ek olarak kadın sigortalı çalışan istihdamı da sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan 4.000 kadın girişimci tam 20 ay boyunca asgari ücret desteği alarak, toplamda 65.000 TL’lik geri ödemesiz hibeden yararlanmış olacak.