Eğitim hayatına kesintisiz şekilde devam eden öğrencilerde, toplumun her kesiminde olduğu gibi ekonomik dalgalanmalardan fazlasıyla etkileniyor. Özelikle eğitim hayatına odaklanan öğrencilerin herhangi bir gelire sahip olmamaları 2022’de artan piyasa fiyatlarıyla birlikte ciddi ekonomik sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Ülkemizde eğitimin ve öğrencilerin desteklenmesi amacıyla hem özel hem de kamu kurumları tarafından öğrencilere burslar veriliyor. 2022 öğrenci bursları sayesinden ilköğretimden, doktoraya kadar tüm ihtiyaç sahibi öğrenciler maddi destek alma şansını yakalıyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Türkiye’de eğitimin desteklenmesi noktasında en fazla destek sağlayan kurumların başında Türk Eğitim Vakfı(TEV) geliyor. Her yıl öğrencilere eğitim hayatlarına odaklanırken, temel ve eğitim masrafları konusunda destek sağlayacak burslar veriyor. Üstelik TEV öğrenci bursu lise, üniversite, yüksek lisans ve hatta doktora öğrencilerini dahi kapsamaktadır. 2022 TEV öğrenci bursu başvurusu için;

  • Öğrencinin ihtiyaç sahibi olduğunu belgelemesi,
  • Gelir getiren bir işte çalışmaması,
  • 35 yaşını doldurmamış olması,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Not ortalamasının 4 üzerinden minimum 3 olması,

Şeklinde şartları sağlıyor olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan öğrenciler TEV öğrenci bursundan meslek lisesi için 350 TL, üniversite için 800 TL, yüksek lisans için 1.200 TL ve doktora için 1.600 TL olacak şekilde faydalanabiliyor.

Kaymakamlık Bursu

Günümüzde öğrencilere burs imkanı sunan en önemli kurumların başında Kaymakamlıklar geliyor. Türkiye’de devletin vatandaşa sunduğu sosyal destek programlarındaki aracı kurumlar Kaymakamlıklar olur. Öğrenci bursları içinde Kaymakamlıklar önemli bir rol üstlenmektedir. Bu kapsamda 2022 kaymakamlık bursu şartları;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Eğitime devam etmek(örgün),
  • Sosyal güvenceye sahip olmamak,
  • Hanede kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olmaması,

Şeklinde belirlenmiştir. İlkokul ve ortaöğretim için 500 TL, lise ve lisans için 456 TL ile 900 TL arası öğrenci bursu Kaymakamlıklar tarafından veriliyor. Kaymakamlık öğrenci bursu başvurusu ilçelerdeki Kaymakamlık binalarında yer alan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru onaylandığında eğitim-öğretim dönemi için aylık öğrenci bursu alınabiliyor.