Yıllar önce sökülen Abdülhamit Tuğrası ve V. Mehmed Reşad'a ait arma PTT'nin 181. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde Sirkeci Garı'na yeniden yerleştirildi.

PTT AŞ’nin 181. Yıl kutlamasında Sirkeci Büyük Postane Hizmet Binası’nda Tuğra ve Anma Programı düzenlendi. Programda 1927 yılında kanunla kaldırılmış olan Sultan II. Abdülhamit’e ait tuğra ve Sultan V. Mehmed Reşad'a ait arma Sirkeci Büyük Postane Hizmet Binası’na yeniden yerleştirildi.

Kanunla Kaldırılmıştı

sirkeci 3

Sirkeci Büyük Postane Hizmet Binası’nda bulunan tuğra ve arma daha önce 1927 yılında çıkarılan ‘Türkiye Cumhuriyeti Dahilinde Bulunan Bilumum Mebani-i Resmiyye ve Milliyye Üzerindeki Tuğra ve Medhiyyelerin Kaldırılması Hakkında(ki) Kanun’ ile kaldırılmıştı. Posta ve Telgraf Teşkilatı'nın 181. yılında, düzenlenen tören ile binanın özgün niteliğinde bulunduğu belirtilen tuğra ve arma kurul kararıyla uygun görülerek yeniden binaya yerleştirildi.

Ecdadımızın Bize Bıraktığı Mirası Geleceğe Taşıyoruz

sirkeci 1

Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor! Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor!

Programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu burada yaptığı konuşmada, "PTT, büyük ve güçlü Türkiye hedefimiz doğrultusunda attığımız adımlarda üzerine düşen sorumlulukları fazlasıyla yerine getirerek hizmet anlayışını her geçen gün geliştiriyor. Bugün, Osmanlı padişahlarından II. Abdulhamid Han ve V. Mehmet Reşat'a ait tuğraların, tekrar Sirkeci Büyük Postane'mizdeki yerlerine konulduğu bu anlamlı törende birlikteyiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizi bölünmüş yollarla ve otoyollarla donatırken, ülkemizi yüksek hızlı tren ve metro ağlarıyla örerken, geçit vermez dağları tünellerle, derin vadileri viyadüklerle aşarken, havayolunu 'halkın yolu' hâline getirirken, denizcilikte ve gemi üretiminde dünya ile yarışırken, internet ve haberleşmede yerli ve millî en ileri teknolojileri kurarken, bizden önce yapılan eserlere de sahip çıkmayı, onları yapan ecdadımızın emek hakkı ve imzalarını yad etmeyi de çok iyi biliyoruz. Sirkeci Büyük Postanesi'ndeki tuğralarının yeniden yerlerine konulması, maddi ve manevi mirasımızı aslına uygun şekilde yaşatma gayretimizin bir ifadesidir. Ecdadımızın bize bıraktığı mirası geleceğe taşıyabilmek, büyük ve güçlü Türkiye motivasyonuyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapabilmek, ülkemize gelen yabancı yatırımları artırabilmek için güçlü bir altyapının ne kadar önemli olduğunun her zaman farkında olduk" dedi.