Sigara, çağımızın en yaygın ve en zararlı bağımlılıkları arasında yer alıyor. Sigara kullanma yaşı, her geçen gün düşerek, bugünlerde ilkokul seviyelerine kadar inmiş bulunuyor. Özellikle de evde sigara içen aileler, bir süre sonra çocuklarını bu bağımlılıktan uzak tutmayı başaramıyor.

Sigara kullanma yaşının ilkokul seviyesine indiği bugünlerde, bir yandan kullanım artarken, diğer yandan sigara ile savaş büyüyor. Bu savaşı teşvik etmek için türlü girişimlerde bulunan devlet, en etkili yöntemin sigara fiyatlarını yükseltmek olduğunu düşünse de, yerel yönetimler, sigara bağımlılığına karşı farklı yöntemlerle savaş açıyor. Sigarayla savaşa örnek bir girişim Bilecik Valiliği'nden geliyor!

Bilecik Valiliği Sigaraya Altınla Savaş Açtı!

Sigara zamlarının bile sigara bağımlılılarını bırakmaya teşvik edemediği bu dönemde yerel yönetimler, vatandaşı sigarayı bırakma konusunda teşvik edebilmek için, türlü kampanyalar başlatıyor. O kampanyaların en teşvik edicilerinden biri de Bilecik Valiliği'nden geliyor.

Bilecik Valiliği himayelerinde Sağlık İl Müdürlüğü tarafından sigarayı bırakmaya yönelik farkındalık oluşturulmak amacıyla ‘Bırak Kazan’ kampanyası yürütülüyor. Bu kampanya kapsamında, sigarayı bırakan ve bıraktığı türlü sağlık testleri ve şahitlerle kanıtlanan kişiler, çekilişe katılma hakkı kazanıyor. Çekiliş sonucunda kazananlara çeyrek altın hediye edilmesi planlanıyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya Açıkladı!

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, kampanya detaylarını şu şekilde açıklıyor: "Kampanya vesilesi ile ilimizde sigara içenler arasında birbirlerine destek olabilecekleri olumlu psikolojik bir iklim ve tatlı bir rekabet ortamı oluşturmak istiyoruz. İlimizde böyle bir kampanya başlatarak hemşehrilerimizin bu bağımlılıktan kurtulmalarına vesile olmak istiyoruz. Süreç sonunda çekilecek kura ile belirlenecek, istikrar ve azim göstererek sigarayı bıraktığı kan ve solunum testi sonuçları ile beraber şahitlerle de teyit edilecek 4 şanslı hemşehrimize sembolik bir ödül olarak çeyrek altın hediye edeceğiz. Esasen biz hemşehrilerimize altın kazanmayı değil hayatlarını, sağlıklarını kazanmayı vaat ediyoruz."

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla 1 Temmuz’a kadar geçerli olacak kampanyaya katılanlar aynı zamanda çekilişte yer almaya da hak kazanıyor. Bir ay sonunda katılımcılar arasında çekilecek kura sonucu 4 asil ve 4 yedek isim seçilmesi planlanıyor. Bu kişilerden, bir ay boyunca sigara kullanmadıklarını teyit etmek üzere İl Sağlık Müdürlüğünce yaptırılacak kan ve solunum testi sonuçları ile sigarayı bıraktıklarına dair en az bir şahit isteniyor. Değerlendirme sonucunda da 4 talihliye birer çeyrek altın hediye ediliyor.