Sporseverlerin dört gözle bekledikleri 2022 FIFA Dünya Kupasına sayılı günler kaldı. Tüm dünyanın heyecanla beklediği kupa bu yıl Katar'da gerçekleşecek. Ancak bu yıl Katar'da yapılacak olan Kupa için 'Saygınızı Gösterin' etiketli bir kurallar listesinin sosyal medyada paylaşıma açılması yine dünya çapında tepkilere neden oldu. İşte 2 milyondan fazla biletin satıldığı Kupa için hazırlanan kurallar listesine ilişkin detaylar!

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

'Saygını Göster'

21 Kasım ve 18 Aralık tarihlerinde Katar'da yapılacak olan 2022 FIFA Dünya Kupası yaklaştıkça dünyanın dört bir yanındaki sporseverlerin heyecanları da artmaya devam ediyor. Ev sahipliğini Katar'ın üstlenmiş olduğu FIFA Dünya Kupası hakkında bu yıl bazı medya kuruluşları birtakım endişelerini dile getirmişlerdi. Katar'ın dünya kupasına uygun olup olmadığı hakkında birçok kişi de soru işaretleri olduğunu açıkça beyan etmişlerdi. Tüm bu kaygıların ardından son günlerde Katar'dan kupa için yapılan bir sosyal medya paylaşımı, gündemde ilk sıralarda yerini almayı başardı. Katarlı kişilerin hazırladığı iddia edilen bir kurallar listesinin sosyal medyadan paylaşıma sunulması kısa süre içerisinde dünya çapında tepki toplamaya başladı. Yapılan söz konusu paylaşımın, 'Saygını Göster' etiketi ile yayınlanarak, Katar'a gelecek olan yabancı turistlerin Katar kültürüne ve dinine saygılı olmalarını sağlamayı amaçladığı iddia ediliyor.

Kurallar Listesi

'Saygını Göster' etiketi ile yapılan söz konusu paylaşımın ilk maddesi Kovid 19 ile ilgili. Buna göre Dünya kupasını izlemeye gelen 6 yaş üzeri yetişkinlerin ülkeye giriş yapmadan 48 saat önce alınmış bir negatif PCR testine sahip olmaları isteniyor. İkinci kural olarak Katar’ı ziyaret etmek için gelen kişilerin zorunlu olarak en temel acil 13 dolarlık sağlık sigortası ödemeleri si zorunlu. Sigorta en temek acil sağlık ve tedavi durumlarını kapsıyor. Ayrıca metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanım için Hayya kartı almak gerekiyor. Ancak verilen kurallar listesinde en çok tepki çeken kurallar arasında alkol ve giyim kuralları geliyor. Buna göre 21 yaşını geçen kişilerin ancak alkol lisansı olan yerlerde alkol almalarına izin verilirken halk içinde alkol almak yasak. Ayrıca ülkeye gelecek turistlerin, omuzlarını kapatan kıyafetleri giymeleri önerilirken kısa üst ve şort giyen kişiler bazı işletmelere alınmayabiliyor.