Çağ hızla değişiyor. Bu değişime bağlı olarak yaşam şekilleri, para kazanma yöntemleri ve gözde meslekler de değişikliğe uğruyor. Her ne kadar doktorluk, avukatlık, polislik, askerlik, hemşirelik, öğretmenlik ve daha birçok temel meslek her daim geçerliliğini korusa da bilişim çağının gerektirdiği şekilde yeni meslek kolları doğuyor ve birçok insan bu mesleklere yöneliyor.
Pandemi süreciyle birlikte evden çalışmanın da yoğunlaştığı bugünlerde özellikle online platformlar üzerinden gerçekleştirilebilen meslekler, daha çok tercih edilebilir hale geliyor. Peki 2022 yılının favori iş kolları arasında neler yer alıyor?

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Veri Analisti ve Veri Bilimci

Veri analisti bir şirket, kuruluş, proje veya kişiye ait verileri istatistik, yazılım ve matematiksel yöntemleri kullanarak anlamlı kılmaya çalışan kişi olarak tanımlanıyor. Veri analistleriyle aynı amacı taşıyan veri bilimciler ise kaynaklardan verileri toplayan, verilerin yapılarını çözümleyen ve istatiksel araştırma modellerini belirleyen kişiler olarak görev yapıyor. Temelleri istatistik ve teknoloji bilimlerine dayanan bu mesleklere özellikle sektörlerin dijitalleşmesi ve verilerin çeşitlenmesi nedeniyle her geçen gün daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Veri Güvenliği Uzmanı

Şirket ve kurumların dijital ortamlarda yer almasıyla kendilerine, çalışanlarına ve müşterilerine ait verileri koruması zorunlu hale geliyor. Veri güvenliği uzmanları tam da bu noktada devreye girerek şirket ve kurumların dijital güvenlik altyapısını tasarlıyor, olası siber saldırılara karşı güvenlik sistemlerini analiz ediyor, iyileştiriyor ve geliştiriyor.

Yapay Zeka Uzmanı

Şu sıralar adını sıklıkla duymaya başladığımız yapay zeka uzmanlığı, geleceğin en önemli meslekleri listesinin başında yer alıyor. Yapay zeka uzmanları makine öğrenimini yani makineleri insan beynine benzer süreçleri ve fonksiyonlarıyla tasarlayıp programlama görevini üstleniyor. Yapay zeka uzmanları, özellikle şirket ve kuruluşların karar alma, problem çözme, hedef belirleme gibi süreçleri için katkı sağlayacak sistemler geliştirmekle görevlendiriliyor.

3D Üretim Mühendisi

Özellikle de sağlık sektörünün geliştirilmesi ve sağlık sorunlarının çok daha kolay çözüme ulaştırılması için kullanılmaya başlanan 3D üretim sürecinin, gelecekte gıda, giyim, turizm, mimari gibi birçok sektörün tasarım alanında yer alması öngörülüyor. 3D üretim mühendisleri ise, 3D yazıcıların denetim, kurulum, işleme süreçlerinin takibinde ve 3D yazıcıların daha donanımlı bir hale gelmesi için üretim süreçlerinde görevlendiriliyor.