Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Ev hanımları, yaşamlarının önemli kısmını ailesi için harcıyor. Gün boyunca sürekli iş yapıyor olsa da ne bir sosyal güvencesi ne de emeklilik imkanı bulunmuyor. Ev hanımlarının uzun yıllardır karşı karşıya kaldığı bu sorun Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) yeni düzenlemesiyle birlikte tarihe karışıyor. Çünkü SGK artık ev hanımlarına da emeklilik imkanı getirdi. Peki ev hanımları hangi koşullarda emekli olabiliyor? Detaylar haberimizde!

Ev Hanımları İçin Emeklilik Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) , bünyesindeki sigorta koluna bağlı olarak çalışan ve emeklilik şartlarını yerine getiren herkese emeklilik imkanı sağlıyor. Ancak ev hanımlarının herhangi bir sigorta girişinin bulunmaması veya belgeli gelir elde etmiyor olması nedeniyle emekli olabilme şansı bulunmuyordu. Uzun yıllardır ev hanımları açısından ciddi bir problem olan bu konuya ilişkin SGK’dan yeni adım geldi.SGK, belirli şartlara sahip olan ev hanımlarına başvurmaları halinde emekli olabilme imkanı getirdi.

Buna göre Türkiye’de ev hanımları minimum 25 yıl evli olmaları halinde SGK ev hanımlarına emeklilik hakkından yararlanabilecek. Ancak ev hanımlarının emekli olabilmesi için aranan tek şart bu değil. SGK’ya göre ev hanımlarının emekli olabilmeleri için öncelikle 2 yıldır evliliğini sürdürüyor olması ve mutlaka 50 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olmasına rağmen emekli olamayan tüm ev hanımları SGK’ya başvuruda bulunarak, emekli olabilme imkanından yararlanabilecek.

SGK ev hanımlarından SGK ilişiğinin bulunmamasını, SGK’dan malul veya yaşlılık aylığı almıyor olması, gelir vergisine tabi olmaması şartlarını aramaktadır. Bu şartlara sahip olan ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık ile mevcut sigorta primlerini ödeyebilir ve böylelikle emekli olabilir.

SGK İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

SGK, 4A, 4B veya 4C sigorta kollarına bağlı olarak çalışmayan ve bu sebeple emekliliği için gerekli olan prim ödemeleri yapılmayan kişilere isteğe bağlı sigortalılık hakkı tanıyor. Bu kişiler herhangi bir yerde çalışmak zorunda kalmadan sadece kendi isteğiyle SGK’ya prim ödemesi yapabilir. Böylelikle SGK emeklilik şartları arasında bulunan prim ödeme gün sayısını tamamlayarak, normal koşullarda emekli olabilme hakkına sahip olabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta ödemeleri her ay düzenli olarak yapılıyor.