SGK, 2022 yılında kadınlara yönelik önemli destekler açıklamaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun son müjdesi ise ev hanımları için oldu. Uzun yıllardır emeklilikleri ciddi bir problem olan ev hanımları artık kolayca emekli olabilecek. SGK tarafından getirilen yeni düzenlemeyle birlikte o şartları sağlayan ev hanımları hemen emeklilik için başvurabilecek. İşte SGK’nın 2022 yılında ev hanımları için sunduğu emeklilik yöntemleri ve bu yöntemlerin şartları!

SGK’dan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev hanımları normal bir sigortalı olarak çalışan kişilerden aşağı kalmayan bir performans ve enerjiyi gün boyunca harcıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı sigorta kollarına bağlanamadığı için emekli olamıyordu. Türkiye genelinde milyonlarca ev hanımının ciddi mağduriyetine yol açan bu sorun artık SGK tarafından çözüme kavuşturuldu.

SGK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ev hanımları için tam 2 adet emeklilik yöntemi getirildi. Ev hanımları 2 yöntemden birisini kullanarak, artık kolayca emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Ev Hanımlarına İsteğe Bağlı Sigortalılıkla Emeklilik

SGK tarafından ev hanımlarına emekli olmak için sunulan ilk yöntem isteğe bağlı sigortalılık yöntemi oldu. SGK, 2022 yılında herhangi bir sigortası bulunmayan ve çalışmayan ev hanımlarına isteğe bağlı sigortalılık modeliyle emekli olma hakkı tanıyor.

Ev hanımları SGK’dan isteğe bağlı sigortalılık yaptırabiliyor. Üstelik uzmanlar ev hanımlarının imkanı bulunuyor ise isteğe bağlı sigortalılık primlerini en üst seviyeden yaptırmalarını öneriyor. Çünkü bu şekilde yüksek tutarlı prim ödemeleri SGK emekli maaşı hesaplama işleminin daha yüksekten yapılmasını sağlıyor. Bu sayede de emeklilik döneminde alınacak emekli maaşı tutarı daha yüksek oluyor. SGK isteğe bağlı sigortalılık prim tutarları asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre 2022 yılında minimum isteğe bağlı sigorta prim tutarı asgari ücretin %32’sine denk gelen 1.144 TL oluyor. En yüksek isteğe bağlı sigortalılık prim tutarı ise 7.5 katına kadar çıkabiliyor.

Vergisiz Esnaflıkla Emeklilik

SGK tarafından evde kendi imkanlarıyla üretim yapan ve bunu satarak kazanç sağlayan ev hanımlarına esnaf muafiyeti  hakkı getirdi. Esnaf muafiyet belgesi alan ev hanımları herhangi bir şekilde vergilendirmeden satış yapabiliyor. Üstelik bu şekilde SGK’dan Bağkur’lu olabiliyor. 28 günlük çalışmaya 30 günlük çalışmış gibi sayılarak aylık 1.068 TL prim ödemesi yaparak, SGK’dan emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor.