Sigortalı olarak çalışanlar emeklilik için gün sayarken, ev hanımları için uzun zamandır emeklilik gerçeğe dönüşemeyen bir hayal durumundaydı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) yeni düzenlemesi ile birlikte ev hanımları içinde emeklilik imkanı geldi. SGK yeni düzenlemesi sayesinde başta ev hanımları olmak üzere sigortalı olarak çalışma şansı bulamayanlar için emekli olabilme imkanı getiriyor. Peki SGK’nın ev hanımlarına sunduğu emeklilik hakkının detayları neler? Ev hanımları nasıl emekli olabilir? İşte tüm detaylar!

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Emekli olmak isteyen ancak sigortalı olarak çalışmadığı için bu hakkı alamayan ev hanımlarına müjde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) geldi. SGK, tüm ev hanımlarına sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmasa da emekli olabilme imkanı getirdi. SGK, ev hanımlarının emekli olabilmeleri için isteğe bağlı sigortalılık seçeneğini sunuyor. İsteğe bağlı sigortalılık sistemi ile birlikte özellikle ev hanımları emeklilik hakkından yararlanma şansını yakalıyor.

SGK, isteğe bağlı sigortalılık sistemi kapsamına ev hanımlarını da dahil ederek, kendi prim ödemelerini yapmalarını sağlıyor. İsteğe bağlı sigorta primleri SGK emeklilik şartları için prim günü biriktirilebilmesine olanak sağlıyor. Böylelikle ev hanımları da hayatının önemli zamanlarını aile üyelerine ve hanesine harcamasının karşılığını gelecekte emekli olma garantisiyle alabiliyor. Özellikle ev hanımlarının da gelecek yaşlarda sosyal güvence ve gelir garantisine sahip olabilmeleri isteğe bağlı sigortalılık ile mümkün oluyor.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

SGK tarafından sunulan isteğe bağlı sigortalılık sistemi, SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı sigorta kollarına bağlı olarak bir yerde çalışmayan/çalışamayan kişilerin başvurabildiği bir sigorta sistemidir. İsteğe bağlı sigortalılık sisteminde prim ödemeleri kişinin kendisi tarafından gerçekleştirilmektedir. SGK yeni düzenleme ile birlikte isteğe bağlı sigortalılık sistemine dahil olup, aylık sigorta prim ödemelerini kendisi yapan tüm ev hanımlarına emeklilik için prim gün sayısı biriktirebilmelerini sağlıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık prim ödemeleriyle SGK prim gün sayısı şartını yerine getirebiliyor. Ayrıca 25 yılık evli kalma şartını da tamamlamış olmasıyla, SGK’dan emeklilik alma hakkına da sahip olabiliyor. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta başvurusu için SGK Müdürlüklerine şahsen başvuru yapabiliyor.