Ev hanımları, büyük bir sorumluluk taşıyor olsalar da normal şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) sigorta kollarına bağlı olarak çalışmadıkları için emekli olamıyorlardı. Ev hanımları için ciddi bir haksızlık olan bu duruma SGK’nın yeni düzenlemesiyle birlikte çözüm oluşturuldu. Böylelikle 25 yıllık evliliğini sürdüren ev hanımları da artık emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Peki ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımlarının emeklilik şartları neler? Sorularının yanıtları haberimizde!

Ev Hanımlarının Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından ev hanımları için getirilen yeni düzenleme ile birlikte artık ev hanımları da emekli olabilme şansına sahip olabiliyor. Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için SGK tarafından açıklanan şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre SGK’nın ev hanımlarının emeklilik şartları arasında ilk sırada 50 yaşını doldurmuş olması geliyor.

Ayrıca kesinlikle SGK ile bir bağlantısının bulunmuyor olması ile birlikte belirli süre çalışmışsa başvuru yaptığı tarihte SGK veya Bağkur ile ilişiğinin bulunmuyor olması da gerekiyor. Bu şartların haricinde 1995 yılından önce evlenmiş olması gerekiyor. Yani tam 25 yıllık evliliğe sahip olması gerekiyor. Bunların haricinde malul aylığı almaması ve tabii ki gelir vergisine tabii olmaması da gerekiyor.

Ev Hanımlarının Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarının emekli olabilme hakkına sahip olmasıyla birlikte emeklilik başvurularının nereye yapılabileceği de merak ediliyor. Ev hanımlarının emeklilik başvurularını 7 gün 24 saat kolayca e-Devlet sistemindeki SGK hizmetleri aracılığıyla çevrimiçi olarak yapabiliyor. Ayrıca SGK’nın il ve ilçelerde bulunan müdürlüklerine şahsen başvuruda da bulunabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

SGK’ya yapılacak başvurularda ev hanımlara “isteğe bağlı sigortalılık” hakkından yararlanabiliyor. İsteğe bağlı sigortalılık prim ödemeleri gerçekleştirerek, SGK emeklilik prim gün sayısı için değerlendirilmesini sağlıyor. Bu sayede mevcut şartları sağlamak üzere prim ödemelerini düzenli olarak yapan ev hanımları emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Bu haktan yararlanarak, düzenli prim ödemelerini SGK’ya yaptıklarında ev hanımları daha sonra yine SGK’ya başvuruda bulunarak, emekliliklerini talep edebilmektedir. Söz konusu şartları sağlayarak emeklilik hakkı kazanan ev hanımları, SGK’ya yapacakları başvuru ile emekli olabilme imkanından yararlanabiliyor.