1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Geleneksel yaşayış tarzımıza uygun olarak, Sosyal Güvenlik Sistemimiz sürekli yenileniyor ve herkes için yaşam garantisi oluşturmayı hedefliyor. Bu çerçevede uzun yıllardır en büyük problemlerden biri olan ev hanımlarının sosyal güvenlik garantisi olmaması çözümlenmeye çalışılıyor. Son yıllarda yapılan bazı değişikliklerle ev hanımlarının da emekli olabilmesini sağlamaya yönelik adımlar atıldı.
Ev hanımlarının çocuk büyütmek, ailenin sorumluluğunu üstlenmek, ev işleriyle geçen yaşamları, onların sigorta güvencesiyle bir işte çalışmasını engelleyen bir durum. Bu işlere yoğunlaşan kadınlar, çalışma hayatına dahil olamadıkları için, sigorta primleri de yatmıyor ve dolayısıyla emekli olamıyorlar. Halen üzerinde çeşitli çalışmalar yapılan bu konuda, bazı kolaylıklar da sağlanmış durumda. Hiç çalışmamış ev hanımlarının emekli olabilme yöntemleriyse şu şekilde.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigortalılık

İsteğe Bağlı Sigortalılık, kişinin kendi sigorta primlerini yatırması yöntemiyle uygulanan bir sistem. Ev hanımları eğer bütçeleri kaldırıyorsa, İsteğe Bağlı Sigorta yaptırabiliyor ve kendi sigorta primlerini yatırabiliyor. Sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanan bu durumdakiler, normal bir sigortalının tüm haklarına da sahip oluyor. Emeklilik bu durumdakiler için, diğer sigortalılar gibi prim ödeme gün sayısı, Yaş sınırı ve sigortalılık süresi üzerinden hesaplanıyor.

Vergisiz Esnaflık

Özel olarak hazırlanmış olan bu sistem, evden çalışarak çeşitli üretimler gerçekleştiren ve bunların ticaretini yapan ev hanımları için tasarlandı. Ev hanımları üretimlerini pazarlayarak hem aile bütçesine katkıda bulunuyor, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Ev hanımlarının bu şekilde üretimlerini teşvik etmek için vergi muafiyeti ve 28 gün üzerinden prim ödeme avantajları sunuluyor. Vergi muafiyetine tabii olan ev hanımları, aynı zamanda 28 gün üzerinden hesaplanarak ödedikleri sigorta primleri, kalan 2 günün devlet tarafından karşılanmasıyla 30 gün olarak yatırmış oluyor. Bu avantajlarla, normal sigortalıların tüm haklarına sahip olabiliyorlar.

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması yapabilmek için ilk koşul, kişinin sigortalıyken doğum yapmış olması. SGK 3 çocuğa kadar, her çocuk için 2 yıl olmak üzere, toplamda 6 yıla kadar doğum borçlanması hakkını tüm annelere vermiş durumda. Sigortalı olarak çalışırken doğum yapmış ve sonrasında çalışamamış kişiler bu avantajdan faydalanabiliyor.