2022 yılının başından beri yaşadığımız hayat pahalılığının hızı, yılın son çeyreğine gelmiş olmamıza rağmen kesilmedi. Buna göre Temmuz ayında memurlar, emekliler ve istisnai olarak asgari ücretliler için yapılan maaş zamları, maalesef kısa süre içerisinde hayat pahalılığı karşısında erimiş oldu. Bu sebeple memurlar, emekliler ve asgari ücretlilerden oluşan yaklaşık 27 milyon kişinin gözü kulağı, yeni, yılda yapılacak ve yaşanan pahalılığa bir dur diyecek yılbaşı zammına çevrildi.

Yılbaşında yine memurlar, emekliler ve asgari ücretliler için, özel bir zam yapılacağı beklentisi giderek daha fazla yükseliyor. Hem seçim yılına girmemiz hem de hükümetin bu kesimleri enflasyona ezdirmeyeceğine yönelik açıklamaları, bu beklentinin oluşmasında en büyük etkiyi oluşturuyor. Daha önce yapılan istisnai zamlar ve yaklaşımlar da, beklentinin artmasını körüklüyor. Yılbaşında yapılacak zamların miktarı merak edilirken, hükümet tarafından açıklanan Orta Vadeli Program, sahip olduğu verilerle aslında memur, asgari ücretli ve emeklilerin yılbaşında ne kadar zam alacağına da ışık tutuyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

27 Milyon Kişi Büyük Bir Merakla Zam Bekleyişime Girdi

Temmuz ayında memurlar, memur emeklileri, SSK ve BAĞKUR emeklileri enflasyona endeksli olarak 6 aylık zamlarını aldılar. Bu sefer yaşanan hayat pahalılığının ezici etkisi nedeniyle, programda olmamasına rağmen, asgari ücretlilere de Temmuz zammı yapıldı. Asgari ücretliler, normalde her yılın başında, bir önceki yılın son ayında yapılan görüşmeler sonucunda belirlenen oranlarda zam alıyorlar ve yıl boyunca geçerli oluyordu.

Ancak yaşanan hayat pahalılığı özellikler asgari ücretli çalışan kesim, emekliler ve dar gelirler üzerinde ağır bir baskı oluşturdu. Buna paralel bir şekilde yapılan ara zamla birlikte, asgari ücret tutarı net 5.500 liraya yükseltildi. Bu durum 14 milyona yaklaşan emekli, 5 milyon kamu çalışanı ve 8 milyonu aşan asgari ücretliler için, yılbaşında yapılacak olan zammın büyük bir merakla beklenmeye başlanmasına neden oldu. Çünkü Temmuz ayında yapılan zamlarda, hızını kesmeyen enflasyon karşısında daha Eylül ayına geldiğimiz şu günlerde erimiş oldu.

Emekli Aylıklarına Ne Kadar Zam Gelecek?

Açıklanan Orta Vadeli Program, aynı zamanda enflasyona endeksli olarak zam alan, memurlar ve emekliler için de belirli veriler sergiliyor. Buna göre Ocak ayında programın yılsonu enflasyon beklentisine göre hesaplandığında, memurlar, memur emeklileri ve diğer emekliler ortalama maaş zammının % 20 seviyesinde olacağı sonucu çıkıyor. Benzer bir hesaplamayla Asgari ücret için yapılacak zamla birlikte, Ocak ayında tutarın en az 7.500 liranın üzerine çıkması bekleniyor.