İçişleri Bakanlığı, son yıllarda hem kimlik hem de ehliyette dijital teknolojilerin aktif şekilde kullanımı noktasında önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar çerçevesinde de kısa bir süre önce İçişleri Bakanlığı tarafından ehliyet sahibi olan kişileri ilgilendiren önemli bir açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklamaya göre ehliyet sisteminde yeni bir modelin hayata geçirileceği belirtilmişti. Bu nedenle de ehliyet sahibi olan vatandaşların mutlaka vakit kaybetmeden başvurmaları gerekiyor. Yeni modele göre ehliyet değişimini gerçekleştirmeyen vatandaşlara ise rekor ceza uygulanacağı duyuruldu. İşte ehliyet sistemindeki son gelişmeler!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Ehliyette Yeni Dönem

İçişleri Bakanlığı, ehliyet sisteminde daha modern bir altyapıya geçiş yapıyor. Bu kapsamda da tüm ehliyetlerin yenilenmesini gerektiren bir süreçten geçiliyor. İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamalarıyla da ehliyet sahibi vatandaşları yeni sistemdeki gelişmeler hakkında bilgilendiriyor. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı tarafından ehliyetteki yeni döneme geçilirken, ehliyet sahibi vatandaşların eski tip ehliyetlerini yeni tip ehliyet ile yenilemeleri gerektiği belirtilmişti.

Vatandaşlar eski tip ehliyetlerini, yeni tip ehliyete dönüştürmek için yapacağı ehliyet yenileme işleminde belirli bir ödeme gerçekleştiriyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre ehliyet yenileme ücreti, “Hazine ve Maliye Bakanlığı” ve “Trafik Vakfı” tarafından protokol yapılan bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca bu ücretin 15 TL gibi oldukça cüzi bir ücret olduğu da belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre eski tip ehliyet sahibi olan vatandaşların ehliyet yenileme işlemini bir an önce yaptırması gerekiyor. Çünkü yeni tip ehliyete geçiş için açıklanan son başvuru tarihi 31.12.2022 olarak belirtildi. Dolayısıyla 2022 Eylül ayının gelmesiyle birlikte oluşabilecek yoğunluğa karşı vatandaşların vakit kaybetmeden işlemlerini yapmaları gerekiyor. Eğer 15 TL gibi cüzi bir ücrete yapılan bu yenileme işlemi son başvuru tarihine kadar yapılmazsa rekor para cezası uygulanacağı belirtildi.

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılıyor?

İçişleri Bakanlığı ehliyet yenileme işlemi için vatandaşların randevu almaları gerektiğini açıkladı. Ehliyet yenileme randevu alma işlemleri, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” resmi web sitesinden veya “ALO 199” hattından gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşların ehliyet yenileme için adli sicil belgesi, kan grubunu belirten belge, 1 adet biyometrik fotoğraf, sürücü sağlık raporu, kimlik belgesi ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı evraklarını hazır bulundurması gerekiyor.