Tarım dünya genelinde tüm ülkelerin resmi düzeyde geliştirilmesi içim özel ilginin gösterildiği en önemli sektör haline dönüşmüş durumda. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan, yakın gelecekte dünyayı bekleyen kıtlıkla ilgili açıklamalar, tarımın daha önce olduğundan çok daha önemli bir konuma gelmesine neden oluyor. Bu çerçevede ülkemiz tarafından uzun yıllardır sürdürülen tarımsal destekler, kapsamları genişletilerek daha verimli tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak arttırılıyor.

Çiftçilerin çeşitli şekillerde ihtiyaç duyduğu desteği alabilmesi, tarım alanına genç nüfusun ilgi göstermesi, daha verimli ve organik tarımsal faaliyet yürütülmesi amaçlarıyla çeşitli ücretsiz destekler Tarım ve Orman Bakanlığı ve diğer bazı kurumlar aracılığıyla sunuluyor. Sağlanan destekler büyük ölçüde karşılıksız olarak sunulurken, ayrıca faizsiz kredi destekleri de bulunuyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Tarımsal Destekler

Tarımın sürdürülebilirliğinde büyük katkısı olan üretim yapan çiftçilere verilen mazot ve gübre desteği, her yıl düzenli olarak Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla veriliyor. Çiftçinin ektiği ürüne ve ekili alana göre belirlenen bu destekler, gübre ve mazot masrafı olarak harcanan giderlerin karşılıksız olarak devlet tarafından desteklenmesini sağlıyor.
Buna ilave olarak Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi işbirliğiyle sağlanan çeşitli kredi destekleri de, üretim yapan çiftçiler için düşük faizli ya da faizsiz bir şekilde sunuluyor. Ayrıca bu kredilerin hasat zamanı ödemelerinin yapılması kolaylığı da bulunuyor.

Genç Çiftçilere Verilen Karşılıksız Destek

Genç nüfusun köylerde kalarak tarımla uğraşmasının teşvik edilmesine yönelik olarak sunulan hibe ve kredi destekleri bulunuyor. 24 ile 30 yaş arasında bulunan ve Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı bulunan herkes, bu desteklerden faydalanabiliyor. Bir defaya mahsus olmak üzere karşılıksız olarak sunulan desteğin yanı sıra, genç çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini büyütebilmesi amacıyla faizsiz veya düşük faizli kredi olanakları da sunuluyor.

Bunların yanı sıra, sertifikalı tohum kullanarak ekim yapan çiftçilerin artan masraflarına sağlanan karşılıksız destekler, organik tarım desteği, iyi tarım desteği, Küçük aile işletmeleri için sunulan destekler gibi, tarım ülkemizde geniş bir kapsamda destekleniyor. Artan verim ve tarımsal faaliyetlerin sağlanması amacıyla, sürdürülebilir ve planlı bir destek programı yürüten ülkemiz, çiftçilerin ihtiyaçlarına göre de sürekli ve süratli şekilde yeni düzenlemeler gerçekleştiriyor.