Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Hayatının önemli bölümünde çalışmak durumunda kalan her sigortalıyı için emekli olabilmek en büyük hayallerden birisini oluşturuyor. Çalışanlar, emeklilik fırsatıyla ilerleyen yaşlarında hem kendisine hem de sevdiklerine daha fazla vakit ayırabilmek istiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) çift maaş desteği ise ekonomik bakımından bu hayali daha iyi gerçeğe dönüştürebilme fırsatı sunuyor. Peki SGK’dan kimler çift maaş alabilir? SGK çift maaş nasıl alınır?

SGK’dan Çift Maaş Alınabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yürütülen sigorta sisteminde 3 farklı sigorta kolu bulunuyor. 4A(SSK), 4B(Bağkur) ve 4C(Emekli Sandığı) olarak ayrılan sigorta kolları sayesinde günümüzde SGK’dan çift maaş alınabiliyor. Üstelik SGK’dan çift maaş alma hakkı yalnızca emekliler için değil, emeklinin vefatı halinde geride kalan hak sahipleri dul ve yetimler içinde mevcuttur. Hatta dul ve yetimler için SGK’dan çift maaşın yanı sıra üç maaş birden alabilme imkanı dahi bulunuyor.

SGK’dan Çift Maaş Hangi Koşullarda Alınabiliyor?

SGK’dan çift veya üç maaş alınıp, alınmayacağı özellikle emekliler ve emeklilerin yakınları tarafından sıkça araştırılan konulardan birisidir. SGK’dan birden fazla maaş alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Örneğin SGK’dan emekli olan bir kadın, SGK’dan emekli olan eşinin vefatı halinde kendi maaşının dışında eşinin maaşından da belirli bir oranda dul aylığı alabilme hakkına sahip olabiliyor. Dolayısıyla kendi emekli maaşı, eşinden gelen dul aylığını almasına engel olmuyor ve SGK’dan çift maaş alabiliyor.

SGK tarafından SSK emekli olan kadınlar için SSK veya Bağkur emeklisi eşinin vefat etmesi durumunda eşinin emekli maaşının %50 oranındaki dilimini ikinci maaş olarak veriyor. SSK emeklisi kadının vefat eden eşi Emekli Sandığı emeklisi ise alacağı dul aylığı tutarı, eşinin emekli maaşının %75 oranındaki dilimi kadar olur.

SGK’dan Üç Maaş Birden Alınabiliyor

SGK tarafından SSK emeklisi olan kadınlara 3 maaşa kadar destek sağlanıyor. Bu haktan yararlanabilmek için SSK emeklisi olan kadın, eşinin Bağkur emeklisi olmasından dul aylığı, babasının veya annesinin Emekli Sandığı emeklisi olmasından yetim aylığı alabiliyor. Böylelikle hem SSK emekli maaşı hem Bağkur dul aylığı hem de Emekli Sandığı yetim aylığı ile SGK’dan 3 maaş birden alabiliyor.