Her bayram öncesi olduğu gibi 2022 yılında yaz dönemine gelen Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte emeklilerde bayram ikramiyesi heyecanı başladı. İlk kez 2018 yılında uygulanmaya başlanan emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri 2022 yılında Kurban Bayramı içinde yapılacak. 2022 Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne kadar olacak? Sorularının tüm detayları haberimizde!

2022 Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Devlet 2018 yılından beri tüm emeklilere ve yanı sıra dul ve yetim aylığı alan vatandaşlara bayram ikramiyesi ödemesi yapıyor. Her yıl iki dini bayram öncesinde bayram ikramiyeleri, hak sahiplerinin hesaplarına otomatik olarak yatırılıyor. 2022 yılında da Mayıs ayına denk gelen Ramazan Bayramı öncesinde de bayram ikramiyeleri ödenmişti.

2022 yılında yaz dönemine denk gelen Kurban Bayramı’da 9 Temmuz’da başlayacak ve 4 gün sürecek. 4 gün sürecek 9 Temmuz ile 12 Temmuz arasındaki Kurban Bayramı içinde devlet, emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi yapacak. Kurban Bayramı ikramiyeleri yine bayram öncesindeki son hafta içerisinde yapılacak. Bu doğrultuda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) 4 Temmuz itibariyle emeklilerin kimlik numaralarının son hanesine göre bayram ikramiyelerinin hesaplara yatırılmasına başlanacağı tahmin ediliyor.

2022 Kurban Bayramı İkramiyesine Zam Yapılacak Mı?

Kurban Bayramı’na 1 aydan az bir süre kala 2022 yılının ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının adeta uçuşa geçmesi nedeniyle emeklilerde bayram ikramiyelerine zam gelmesi beklentisini oluşturdu. 2022 Ramazan Bayramı’nda da bayram ikramiyelerine zam yapılacağı bekleniyordu ancak 2021’de olduğu gibi emeklilere 1.100 TL bayram ikramiyesi ödenmişti.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ancak Kurban Bayramı’nın Temmuz ayına denk gelmesi, TÜİK tarafından 1 Temmuz’da açıklanacak ilk 6 aylık enflasyon rakamları ve buna bağlı asgari ücrete ve emekli maaşlara zam gelmesi bekleniyor. Böyle bir gelişme olması durumunda da devletin emeklilere Kurban Bayramı vesilesiyle yapacağı bayram ikramiyesi ödemelerinde de artış yapabileceği ihtimali güç kazandı. Ancak şu ana kadar devlet kademesinden bayram ikramiyesi zammı konusunda herhangi resmi bir açıklama gelmedi. Eğer devlet bayram ikramiyelerine zam yapmaz ise bu Kurban Bayramı’nda da emeklilerin hesaplarına 1.100 TL ödeme yapılacak.