SSK ve Bağ-kur emeklilerinin Temmuz ayında ne kadar zam alacağı, Haziran ayının başından beri büyük merak konusu olmuştu. 6 Ayda bir yapılan emekli aylığı zamları, oluşan enflasyon oranına paralel bir şekilde hesaplanıyor. Dolayısıyla Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte, yılın ilk 6 ayının enflasyon oranı da ortaya çıkmış oluyor. Bu orana paralel bir şekilde % 7’ lik toplu sözleşme zammı eklenerek, emekli maaşlarına yapılan zam belirleniyor. 4 Temmuz tarihinde, açıklanan Haziran ayı enflasyon oranıyla birlikte, 2022 ılının ilk 6 aylık enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. Açıklanan 6 aylık enflasyon oranına göre, emeklilere yapılacak zam oranı da % 42,35 düzeyinde oluyor.

Emekli Aylığı Temmuz Ayında Ne Kadar Zamlanacak?

Açıklanan Haziran ayı enflasyon oranına ve oluşan 6 aylık enflasyona göre emekli aylıklarına yapılacak zam oranı % 34,85 olacak. Bu orana daha önce yapılmış toplu sözleşme anlaşmasına göre % 7 ilave edilecek. Yapılacak bu hesaplamaya göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı % 42,35 olarak açıklanan 6 aylık enflasyon oranı kadar yani % 42,35 oranında olacak. Memurlar için geçerli olan zam oranıysa % 41,69 oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, Kurban Bayramı 9 Temmuz tarihinde başlamadan önce, tüm memur maaşlarının zamlı olarak ödeneceği belirtilmişti. Dolayısıyla 7 Temmuz tarihinden itibaren tüm memurların aylıkları bayram öncesinde ödenecek.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

En Düşük Emekli Aylığı 3.500 TL Olacak

Bu bayram öncesinde önceki bayramlarda olduğu gibi emekli aylıkları önceden ödenmeyecek. Memurların aylıkları önceden ödenecek. Bayram öncesi emekliler için bayram ikramiyesi olarak 1.100 lira ödenecek. Yapılacak Temmuz zamlarından sonra, aylıkları 3.500 liranın altında kalan tüm emeklilerin aylıkları, en düşük emekli aylığının 3.500 lira olmasına yönelik çıkarılan yasa gereği, 3.500 lira olacak.

Yani en düşük emekli aylığı 3.500 lira oldu ve üzerine bu yeni zam oranı yansıtılacak şeklinde yanlış bir kanı oluşmuş durumda. Temmuz ayından itibaren en düşük emekli aylığı 3.500 lira olacak. Zam yapıldıktan sonra, 3.500 liranın altında kalan emekli aylıkları, 3.500 lira olarak ödenmeye başlanacak.