12 Milyondan daha fazla sayıya ulaşan emekliler, bankalar için devlet tarafından yatırılan aylıkları nedeniyle, büyük bir potansiyel müşteri oluşturuyor. Bu durum yakın zamanda bankalar arasında emeklileri kendi bankaların çekmek için yapılan promosyon rekabetinin oluşmasına yol açmıştı. Yaşadığımız ekonomik çalkantıların ve sürekli artan hayat pahalılığının etkileri, en fazla emekli ve çalışan kesimde görülüyor. Durum böyle olunca, bankalar tarafından verilen promosyonlarda büyük bir önem kazanıyor.

Ancak bankalar tarafından emeklilere özel avantajlarla verilen kredi ürünleri, başka bir sıkıntının ortaya çıkmasına yol açıyor. Yasa gereği devlet tarafından ödenen aylıklara bankalar tarafından haciz konamıyor. Bu sebeple bankalar kendilerini garantiye almak için, kredi ve kredi kartı müşterilerinin aylıklarına bloke koyuyorlar. Konulan bloke nedeniyle de, emeklilerin taahhüt süresi dolsa bile başka bankaya gitmeleri ve yeniden promosyon almaları mümkün olamıyor.

Emekliler İstediği Bankaya Gidebilir

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin 12 milyon emekli var. Bakanlık, 12 milyon emekliyle bankaların karşısına çıkarsa emeklilerin eline 10-15 bin TL belki daha fazla promosyon geçebilir” açıklaması yaptı. Bankaların yüksek tutarlarla promosyon vermeye başlaması, emeklilerin de bu avantajdan faydalanmak istemesine sebep oluyor. Mahmut Şahin, sadece promosyon yoluyla, emekliler 10-15.000 TL ilave gelir elde edebilir dedi. Ancak bankaların emeklilere sunduğu çeşitli ürünler nedeniyle, hesaplara bloke koyması nedeniyle, emekliler banka seçimi yapamaz hale geldi.

Kredi kartı ve kredi gibi ürünler kullanıldığında, bankalar bloke koyarak emeklilerin aylıklarının kendi bankalarında kalmasını sağlıyorlar. Üzerine taahhüt süresi bitse bile, bankalar tarafından yeni kampanyalara dahil edilmiyor ve promosyon verilmiyor. Aslında haksız şekilde konulan bu lökeler, emeklilerin başka bankalardan promosyon alma haklarını da engelliyor. Bu durum bankaların haksız kazanç elde etmesine yol açıyor.

Hesap Bloke Davaları Artıyor

Mahmut Şahin “Emekliler çok büyük bir kalabalık. Normalde promosyon olayını biz 2-3 yılda bir kurumlarda görüyoruz, duyuyoruz. İşçiler ve memurlar adına kurumlar bankalarla pazarlık yapıp, promosyon alıyorlar. O rekabet esnasında miktar giderek artabiliyor. En kalabalık ekip aslında emekliler. Aslına bakarsanız emekliler adına bakanlığın bankalarla bir pazarlık yapması lazım. Bütün emekliler adına tek çatı altında daha ciddi rakamlar emeklilere promosyon olarak sağlanabilir. Fakat şu anda bunu yapamıyorlar, yapmıyorlar sebebini bilmiyorum. Emeklilerin bu konuda dikkat etmesi gereken kurallar var. Promosyon bir pazarlıktır, serbest bir piyasadır. Emekliler istedikleri bankadan alabilirler. Dolayısıyla bankalar emeklileri kendi bankalarına çekmek için yüksek promosyonlar veriyorlar.

Kredi Ve Kredi Kartı Alan Emeklilerin Hesaplarına Bloke Konuyor

Mahmut Şahin açıklamasının devamında “ Yalnız bu noktadan sonra sıkıntılar başlıyor. Normalde emeklinin maaşına haciz konamaz. Ancak bankalar haciz konamaz olayından yola çıkarak, bloke koyuyorlar. Yani kendisinden gitmesini istemiyorsa, kredi ve kredi kartı varsa, hesaba bloke koyuyor. Gitmesin diye sıkıntı çıkartıyor.

Fakat emeklinin eğer ki sözleşme süresi bitmişse gitme hakkı var. Fakat süresi bitmeden gitmek istiyorsa o almış olduğu promosyonun kalan süreye olan oranı belirleniyor ve o tutar ödenerek, bankadan ayrılabiliyor. Devlet Tarafından Verilen Ödemelere Haciz ve Bloke Konamaz. Yalnız bankalar bloke koyuyorlar. Bloke konusunda da Yargıtay Genel Kurulu’nun bir kararı var. Yani emeklinin promosyon hariç devlet tarafından verilen bütün ödemelerine ne haciz konulabilir ne de bloke konulabilir. Bankalar bu blokeyi koyuyorlar ve o konu çözülene kadar o kişiyi göndermiyorlar. Blokeyi de mahkeme kararıyla çözdürdükten sonra o blokeyi kaldırarak, yeni bir bloke koyuyorlar. Emekliler şimdi işlerini bırakıp bankalarla bu uğraş içerisine girdiler” dedi.

Emekli Yasal Olarak istediği Bankaya Gidebilir

Emeklilerin istediğinde, tercih ettiği bankaya gidebileceğini, bunu her türlü yöntemle engelleyen bankalara cezai yaptırım uygulanması gerektiğinin altını çizdi. “Normalde yapılması gereken; emekli istediği zaman istediği bankaya gidebilir, yüksek fiyat veren ya da vermeyen fark etmez. Emekli gidebilir, bunu engelleyemezsiniz. Ancak gitmemesi için kendilerince önlemler alıyorlar. Fakat hukuku çiğniyorlar. Bu anlamda bankaların uyarılması gerekiyor. Mahkemeler kararı verirken ‘sadece blokenin kaldırılması’ diyor fakat o kaldırılma esnasında 6, 8, 10 ay her ne kadarsa emeklinin bir mağduriyeti oluşuyor. Mağduriyetin de bir karşılığının ödetilmesi lazım ya da bankaya bir ceza verilmesi lazım. Banka yaptığıyla kalıyor. Dolayısıyla bitirmiyorlar, devam ediyorlar.

Burada Hukukun Onlara Bir Ceza Vermesi Gerekiyor. Öyle ki; bankalar şu anda ‘bana borcu var’ diye blokeyi koyuyor, daha sonra ‘bloke kaldırıldı’ dendiğinde onu alıp icra dosyasına koyuyor. Sonra diyor ki, ‘ben icra dosyasındaki parayı aldım’. Hesabından almadım.’ Bu çok yanlış bir şey; siz ekiplerinizle, hukukçularınızla emekliye hayatı çekilmez hale getiremezsiniz. Burada hukukun onlara bir ceza vermesi gerekiyor. Sadece kaldırmayla yetinilmemeli. Bunun mutlaka bir yaptırımı olmalı ve emeklilerin de promosyonla rahat bir nefes alması sağlanmalıdır” dedi.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Bakanlığın yapacağı bir çalışmayla, emeklilerin eline 10 ile 15.000 TL ilave nakit girdisi sağlanabileceğini söyleyen Mahmut Şahin, “Bazı kurumlarda 30-32 bin TL’ye çıkan promosyon görüşmelerinin olduğunu duyuyoruz. Bunun sebebi ne? 12 bin çalışanın olması. Burada 12 milyon emekli var. Bakanlık; 12 milyon emekliyle bankaların karşısına çıkarsa emeklilerin eline 10-15 bin TL belki daha fazla promosyon geçebilir” dedi.