Hayatının önemli kısmını çalışarak geçiren ve sonunda emeklilik şartlarını sağlamaya çalışıyor. SGK emeklilik şartlarını sağlayarak emekliliğini alan vatandaşlar, hayatlarının bu döneminde çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Yaşlılık döneminde vücudun yorgunluğunun getirmiş olduğu olumsuz etkiler, yaşam standartlarını dahi düşürebiliyor. Bu dönemde sağlık, hayatın en temel konularından birisi haline geliyor. SGK, emeklilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri konusunda birbirinden önemli destek paketleri sunuyor. Bu destek paketleri arasında da yaşlılara özel ücretsiz kaplıca tedavi desteği bulunuyor.

Emeklilere Özel Kaplıca Tedavisi Desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından emekliler için sağlanan en önemli haklar arasında ücretsiz kaplıca tedavisi desteği bulunuyor. Yaşlılığın getirisi olan bazı fiziksel sorunlara karşı kaplıcanın sağladığı sıhhatten tüm emeklilerin yararlanabilmesi için ücretsiz yararlanma hakkı veriliyor. Bu hak kapsamında Genel Sağlık Sigortası(GSS) ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, kaplıca tedavisinden ücretsiz olarak yararlanmaları sağlanıyor.

Emeklilere özel ücretsiz kaplıca tedavisi desteği kapsamında emeklinin kaplıca tedavisi ve yanı sıra tedavi için yaptığı yol, gündelik ve refakatçi harcamaları da SGK tarafından karşılanıyor. SGK, “Sağlık Uygulama Tebliği” hükümleri kapsamında emekliler için ücretsiz kaplıca tedavisi desteği vermektedir.

Ücretsiz Kaplıca Tedavisi Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

SGK tarafından verilen ücretsiz kaplıca tedavisi desteğinden faydalanmak isteyen emeklilerin bazı şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Buna göre kaplıca tedavisini ücretsiz olarak alabilmek için emeklinin resmi sağlık kurumları tarafından verilen sağlık raporuna sahip olması gerekmektedir. Sağlık kurulları tarafından minimum 1 fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanının bulunduğu sağlık kurulundan rapor düzenlenmelidir.

Düzenlenen sağlık kurulu raporu içerisinde uzmanların önerdiği tedavi, bu tedaviye ilişkin gerekli olan seans ve gün sayısı bilgilerinin de yer alıyor olması gerekmektedir.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Ücretsiz Kaplıca Tedavisi Hakkından Nasıl Yararlanılır?

Emekliler, sağlık kurulu tarafından düzenlenen sağlık raporunu aldıktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kaplıca tesislerine şahsen başvuruda bulunabilir. Başvurunun, rapor düzenlendikten sonraki ilk 5 gün içerisinde yapılmış olması gerekmektedir. Ücretsiz kaplıca tedavisinin dışında yol giderleri ile ilgili ödemeler ise ikametgah adresi üzerinden belirlenir. Kişinin ikamet adresi ile en yakınındaki kaplıca tesisi üzerinden yol masrafı hesaplaması yapılarak, ödeme gerçekleştirilir.