Son yıllarda devlet milyonlarca emekliye her yıl 2 dini bayram öncesinde ikramiye veriyor. İlk defa 2018 yılında uygulamaya alınan emekliye bayram promosyonu ödemeleri 2022 Ramazan Bayramı öncesinde de gündemdeydi. Asgari ücrete zam tartışmalarıyla birlikte son dönemde sıkça konuşulan konulardan emekliye bayram ikramiyesi zammı olacak mı tartışması da yanıtını buldu. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), milyonlarca emekliye bayram öncesi promosyon ödemelerini tamamladı.

Emeklilere Ramazan Bayramı Promosyon Ödemeleri Başladı

2018’den beri devlet tarafından milyonlarca emekli için bayram promosyonu ödemeleri yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için emeklilere bayram ikramiyesi dağıtılacağı açıklanmıştı. Ancak 2022’nin yüksek enflasyon rakamlarıyla gelirlerin düşüşüne neden olmasıyla birlikte emeklilerde bayram ikramiyelerine zam yapılması talebi oluşmuştu.

Nisan ayı boyunca Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağı açıklanan emekliye bayram ikramiyesi ödemelerinin zamlı yapılacağı iddia ediliyordu. Ancak Ramazan Bayramı öncesinde emekliye bayram promosyonu ödemeleri yapılmaya başladı ve herhangi bir zam yapılmadığı görüldü.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Emekliye Ramazan Bayramı İkramiyesi Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi dağıtımına başladı. Ramazan Bayramı öncesinde milyonlarca emeklinin merakla beklediği ikramiye ödemeleri SGK tarafından Perşembe ve Cuma günü yapılmaya başlandı. SGK, milyonlarca emeklinin hesaplarına otomatik olarak 2022 Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi ödemelerini yapmaya başladı.

Uzun süredir emekliye bayram ikramiyesinin zamlı olarak yatırılacağı iddiası gündemde bulunuyordu. Ancak SGK’nın Ramazan Bayramı öncesinde emeklilerin hesaplarına yatırdığı bayram ikramiyelerinde herhangi bir zam olmadığı görüldü. Böylelikle 2022’de emekliye bayram ikramiyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 1.100 TL olarak gerçekleştirildi. Milyonlarca emekli 28.04.2022 ve 29.04.2022 tarihlerinde T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre yapılan sıralamayla SGK’dan bayram ikramiyelerini aldı.
Emekliler bayram ikramiyesini daha önceki yıllarda olduğu gibi 1.100 TL olarak alırken, dul ve yetim aylığı alan kişiler için bayram ikramiyesi 550 TL olarak gerçekleştirildi.

Bankalardan Bayrama Özel Emekli Promosyonları

Bankalar, emekli maaşını getiren emeklilere sunduğu maaş taşıma promosyonu ödemelerinde bayrama özel artış sağladı. 2022 ile birlikte bankalar emeklilerin maaş taşıma taahhütleri karşılığında yaptığı emekliye promosyon ödemelerini arttırdı.