Devlet vatandaşın o borçlarını silecek. TBMM’ye gönderilen yeni torba kanun teklifi kapsamında milyonlarca vatandaşın mağdur olduğu o borçları için af uygulanması konuşulacak. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmeyle birlikte 5.000 TL altındaki o borçlar tamamen silinecek. Vatandaşın 5.000 TL üstündeki borçları için yasada farklı alternatifler sunulacak. İşte borçları silinecek kişiler ve diğer detaylar!

Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinecek!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde(TBMM) görüşülmeye başlanan yeni torba yasa kanun teklifi, milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiriyor. Uzun yıllardır milyonlarca vatandaşın mağdur olduğu bir konu olan Genel Sağlık Sigortası(GSS) prim borçları için torba yasa kanun teklifinde borçların silinmesi öneriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) GSS prim borcu bulunan kişi sayısı oldukça yüksek seviyede bulunuyor.

Devlet GSS prim borçlusu sayısının yüksek olması ve vatandaşların sağlık hizmetleri alımında bu nedenle çok ciddi sorunlar yaşaması üzerine önemli bir adım attı. TBMM’ye gelen yeni torba yasa kanun teklifi maddeleri arasında GSS prim borçlarının silinmesi de yer alıyor. Torba yasa kanun teklifi maddelerine göre devlet vatandaşın 5.000 TL altında olan GSS prim borçlarını tamamen silecek. GSS prim borcu 5.000 TL’nin üstünde olanlar için ise ayrıca bir düzenleme seçeneği sunuluyor.

GSS Borçları Silinecek

SGK, yeni torba yasa kanun teklifi TBMM’de kabul edildiği takdirde milyonlarca vatandaşın 5.000 TL altındaki GSS borcunu tamamen silecek.  Bununla birlikte GSS prim borcu 5.000 TL’nin üstündeyse farklı bir formül uygulanacak. Buna göre kişinin 1 yıl içerisinde GSS prim borcunun yarısı 5.000 TL altına denk geliyor ise 5.000 TL’lik kısmın tamamı silinmesi sağlanacak. 5.000 TL’nin üstündeki kısmı ise vatandaşın kendisi tarafından ödenecek.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

GSS prim borçları nedeniyle hakkında dava açılan vatandaşların peşin ödeme yapmaları durumunda söz konusu davalar hemen düşürülecek. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından kanun koşullarına uygun şekilde 5.000 TL’nin üstünde kalan kısım için ödemeyi taksitli olarak yapabilme fırsatı da sunuluyor. Bu şekilde taksitli GSS prim borcu ödeme işlemlerinde ise söz konusu davalar ancak taksit ödemeleri tamamlandığında düşecek.