TBMM ’de kurulan Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonuna, açıklamalar yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, 6 yaşından beri “ evlilik “' adı altında istismara uğrayan H.K.G. 'nin verilen psikolojik desteklerle normale döndüğünü belirtti. İsmailağa Cemaati' ne bağlı Hiranur Vakfı’ nın kurucusu olan Yusuf Ziya Gümüşel’ in kendi kızı olan H.K.G' nin 6 yaşında cemaatin müridiyle “ evlendirilip “ yıllarca istismara uğradığının ortaya çıkmasının ardından, TBMM’ de kurulan Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu bugün bir defa daha toplandı.

Komisyon AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında toplandı. Komisyonda; Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin ve Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ile birlikte Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Daire Başkanı Meral Gökkaya sunum yaptılar.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

TBMM Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu Toplandı

Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, istismara uğrayan çocukların, mülki idare amirlerinin onayıyla aynı gün koruma altına alındığını belirterek, “ Özellikle istismar alanında Türkiye genelinde kız ve erkek çocuklarımıza hizmet veren 35 ihtisaslaştırılmış çocuk evleri sitelerimiz var. Burada da 950' ye yakın çocuğumuz şu an bakım ve koruma altında. “ diye konuştu.

H.K.G’nin Normale Döndüğünü Rahatlıkla İfade Edebiliriz

Kadının Statüsü Genel Müdürü Ustaoğlu ise 6 yaşında “ evlilik “ adı altında cinsel istismara uğrayan 23 yaşındaki H.K.G' nin aile içi şiddet ve barınma sorunu nedeniyle 2016 doğumlu çocuğuyla birlikte 8 Aralık 2020' de Bakanlığa bağlı yatılı hizmet birimlerinden hizmet almaya başladığını söyledi. Mağdurun durumunu gözleyerek psikolojik iyi halinin güçlendirmesi için birçok mesleki görüşme yaptıklarını belirten Ustaoğlu, “ Psikiyatri servisine yönlendirmeler yaptık, tedavi programları uyguladık ve psikolojik desteklerle de hala hizmetimizi sürdürüyoruz. Verdiğimiz desteklerle ilk geldiği andan şu ana baktığımızda duygu ve davranışlarının süreç içinde olumlu etkilendiğini, şu anda normale döndüğünü rahatlıkla ifade edebiliriz. “ dedi

Kimlik Bilgileri de Değiştirildi

Ustaoğlu mağdurun ve çocuğunun tüm ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “ Sosyalleşmesi açısından kuruluşlarımız bünyesindeki birçok atölye çalışmalarına katılımını sağladık ve psikolojisi üzerinde de bu çalışmalarımız gerçekten olumlu etkiler yarattı. Talebi üzerine kendisini okuma yazma kurslarına gönderdik ve açıktan ilkokul diplomasını aldı, geçen hafta da sınavlarını verdi, ortaokul diplomasını aldı mağdur kadınımız. Bunlar bizlerin destekleriyle gerçekleşti. Meslek edindirme kurslarına devam ettirdik. Aşçılık kursuna devam etti ve şu anda da bir çalışma ortamını oluşturma gayreti içerisindeyiz. Gizlilik kararları çerçevesinde ve can güvenliği dolayısıyla yer değiştirme olduğu için sürekli bir çalışma imkanı olmuyor ama sürekli deşifre olmaması için gerekli güvenlik tedbirleri alınarak hayata katılması konusunda gerekli destekleri veriyoruz.” Dedi.

Ustaoğlu, “ H.K.G' nin talebi doğrultusunda mevcut tedbirlerin kadın ve çocuğun korunması noktasında yetersiz kaldığını anladığımız için de 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgi ve belgelerinin süresiz olarak değiştirilmesini de sağladık.” Şeklinde konuşmasına devam etti.