PolyNetwork adındaki bir kripto para borsasından 610 milyon dolarlık vurgun yapılmıştı. Hackerlar bu işi "eğlence" için yaptıklarını itiraf ettiler.

Merkezi olmayan bir kripto para platformu olan PolyNetwork, dün büyük bir vurguna sahne oldu. Sisteme sızan hacker grubu tam 610 milyon dolar tutarında para çaldı. Parayı iade etme çağrısı yapan PolyNetwork, yavaş yavaş çalınan miktarı tahsil etmeye başladı. Ama hacker grubu paranın tamamını iade etmek için kendilerine bağış yapılmasını istedi. Kimliği hala belirlenemeyen hacker grubu, tüm varlıkları boşalttıklarını ve şirketin kodlarında büyük açıklar olduğunu, dolayısıyla "bilgisayar korsanlığı yaparak projeyi koruduklarını" ifade etti.

En Güvenli Seçenek

Kripto para

Uzmanlar, blok zincirinin şeffaflığı ve blok zinciri analitiğinin kurulması çok zor olduğu için parayı aklamanın ve nakit tutara çevirmenin çok zahmetli bir iş olduğu konusunda hemfikir. Dolayısıyla, hacker grupları için en güvenli seçenek çaldıkları tutarı iade etmek. 

Vurgunun Sebebi Eğlence

Hacker

Hacker grubu parayı çaldıktan sonra soygunla ve para iadesiyle ilgili bir mesaj da iletti. Bu mesajda saldırının motivasyonu "eğlence" olarak belirtilince herkes şaşkına döndü. Grup, kodlarda hata tespit ettikten sonra parayı “güvende tutmak için” aldıklarını da ekledi. İzlerinin sürülemeyeceğini söyleyen hacker grubu, mesajlarını şu ifade ile bitirdi: “Karanlıkta kalmayı ve dünyayı kurtarmayı tercih ederim.

Özellikle Çocuklarınız Bu Pastaya Bayılacak! Karpuz Görüntüsünde Bol Çilekli Pasta Yapıyoruz... Özellikle Çocuklarınız Bu Pastaya Bayılacak! Karpuz Görüntüsünde Bol Çilekli Pasta Yapıyoruz...

Ama Blockchain güvenlik araştırmacısı SlowMist bu grubun izini bulduğundan emin. Hatta hacker grubunun 93 milyon doları Ethereum olmak üzere 11 farklı kripto para birimini sabit coinlere dönüştürmek için yola çıktığını ve paranın bir kısmını akladığını da söylüyor. Öte yandan, kripto para piyasasına yönelik saldırılar ve hırsızlık da giderek artıyor. 2021'in ilk beş ayında yapılan hırsızlık 2020'nin tamamında yapılan hırsızlık miktarından daha fazla. İlk beş ayda DeFi'lere yapılan hacklemelerden çalınan para 156 milyon dolarken, 2020'in tamamında çalınan para 129 milyar dolar olarak belirlendi.