Emekli olabilmek herkesin en büyük hayallerinden birisidir. Ancak bunu her zaman gerçeğe dönüştürebilmek mümkün olmayabiliyor. Yaşamın getirdikleri nedeniyle emekliliğini alamayanlar için sevindiren haber geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 65 yaşını doldurmuş sosyal güvencesi ve geliri olmayan vatandaşlara yaşlılık aylığı bağlıyor. Peki yaşlılık maaşı nasıl alınır? Yaşlılık aylığı kimlere bağlanır? Sorularının yanıtları ayrıntılarıyla haberimizde!

Yaşlılık Aylığı Nedir?

Yaşlılık aylığı, ülkemizde 2022 sayılı Kanun kapsamında 65 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilere verilen bir maaş türüdür. 2022 sayılı Kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan herhangi bir geliri veya aylığı bulunmayan 65 yaşını doldurmuş herkes yaşlılık aylığı alabilmektedir. 65 yaşını doldurmuş olan kişilere verilen bir maaş olmasından dolayı yaşlılık aylığı, halk arasında 65 yaş aylığı olarak da isimlendirilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yaşlı ve muhtaç durumda olan vatandaşlar için uygulamaya aldığı yaşlılık maaşı,  belirli şartlar çerçevesinde verilmektedir. Buna göre kişinin mutlaka 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 65 yaşını dolduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir sosyal güvence garantisi olmaması durumunda yaşlılık aylığı başvurusu yapabiliyor. Yaşlılık aylığı başvurularında SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı olup, olmadığı da değerlendiriliyor. Asgari ücret tutarının 3’te 1’inden az geliri olması yani muhtaçlık sınırının altında olması da başvuru sahibinden aranan bir diğer şarttır.

Yaşlılık Aylığı Başvurusunda Gereken Evraklar

Yaşlılık aylığı başvuru yapacak kişilerin öncelikli olarak tüm evrakları hazırlayıp, daha sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflar’ına şahsen başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru esnasında hazır bulundurulması gereken yaşlılık aylığı başvurusu evrakları T.C. kimlik belgesi/kartı, 2 adet vesikalık fotoğraf, muhtaçlık belgesi, maaş alınmadığını gösteren SGK belgesi, mal bildirimi ile sağlık kurulundan alınan sağlık raporuna ek, başvuru dilekçesinin olması gerekmektedir. Bu evrakları hazırlayanlar, ilgili kuruma başvuruda bulunabiliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

2022’de Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

Yaşlılık aylığı almak istiyorsanız, öncelikli olarak maaş ödemelerinin ne kadar olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Yaşlılık maaşı veya 65 yaş aylığı olarak bilinen bu maaş ödemeleri 3 aylık periyotlarda gerçekleştirilmektedir. 2021 yılında 711.50 TL olarak uygulanırken, 2022 yaşlılık aylığı 864.89 TL olarak uygulanıyor.