Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı döneminde milyonlarca emekli, memur ve işçi ek ödemelerden yararlanabiliyor. 2022 yılında da Kurban Bayramı’na çok az bir süre kala milyonlarca emekli bayram ikramiyesi müjdesini heyecanla bekliyor. Aynı zamanda devlet o kişilerin hesaplarına bayram ikramiyesi olarak 2.168 TL tutarında ek ödeme yapacak. Peki kimler devletten ilave ikramiye ödeneği alabilecek? İşte detaylar!

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

2022 Kurban Bayramı’nda Kamu İşçilerinin Bayram İkramiyesi

Devlet, 2018 yılından beri milyonlarca emekliye her yıl iki defa olacak şekilde bayram ikramiyesi ödeneği sunuyor. Her yıl bir defa Ramazan Bayramı vesilesiyle, bir defa da Kurban Bayramı vesilesiyle emeklilere bayram ikramiyesi yapılıyor. Emeklilerin 2022 Kurban Bayramı ikramiyesi için zam haberi beklentisinde olduğu bu dönemde kamu işçilerini sevindiren haber geldi.

Devlet her yıl kamu kurumlarında işçi olarak görev alan kişilere ek ikramiye ödeneği sunmaktadır. 2022 yılı için yapılacak kamu işçilerine yönelik ek ikramiye ödeneği tutarı ise resmi olarak açıklandı. Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan tam 1.000.000 kamu işçisini yakından ilgilendiren ek ikramiye ödemelerine ilişkin detaylar belli oldu.

Kamu İşçisi Ek İkramiye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye’de kamu işçisi olarak görev alan vatandaşlar her yıl ek ikramiye ödemelerinden yararlanabiliyor. Her yıl 2 parça olarak sağlanan bu destek ödemesinden yararlanma hakkına sahip olan kamu işçileri 2022 yılı ek ikramiyenin ilk ödemesini alacağı tarih belli oldu. Yapılan açıklamalara göre devlet 2022 Kurban Bayramı öncesinde kamu işçilerini sevindirecek. Çünkü 2022 yılı kamu işçisi ek ikramiye ödemelerinin ilk kısmı 4.07.2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Devlet kamu işçisi 2022 ek ikramiye ödemelerinin kalan kısmının ödemesini ise 16.12.2022 tarihinde gerçekleştireceğini açıkladı. Ayrıca maden işletmelerinin yer altı işlerinde görev alan kamu çalışanları için 2022 ek ikramiye ödemelerinin tek parça olarak 23.12.2022 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı.
Kamu işçilerinin asgari ücret üzerinden hesaplanan 13 günlük ikramiye tutarı ise 2.168 TL olarak belirlendi. Dolayısı kamu işçisinin aldığı maaş tutarının yüksek olmasıyla birlikte alacağı ikramiye tutarında da aynı oranda artış sağlanmaktadır. Çükü devlet tediye ödemelerinde kamu işçisinin brüt maaş tutarı üzerinden 52 günlük bir hesaplama gerçekleştiriyor. Hesaplanan tutar üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu prim tutarı ile birlikte “Gelir Vergisi” ve “Damga Vergisi” çıkartılıyor ve otomatik olarak ödeme hesaplara yapılıyor.