Ülke ekonomimizin sağlam temellere oturabilmesi için, kadın işveren ve kadın çalışan sayısının artması önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Kadınların ekonomik sistemde daha fazla yer alabilmesi amacıyla, sürekli geliştirilen ve farklı kesimlere hitap eden destek projeleri hazırlanıyor. Women Up – TR AB İşbirliği Projesi, Türki ile AB tarafından desteklenen bir proje. Özellikle kayıtlı kadın istihdamının son on yıl içerisinde giderek daha süratle azaltılmasına yönelik çalışmalara bir katkı da Women Up Projesinden geldi. Kayıtlı kadın istihdamının kadın işverenlerin yanında çalışabilmesini sağlayan proje, hem kayıtlı kadın istihdamının azaltılmasını hem de kadın işverenlerin yine kadın çalışanlardan destek almasını sağlıyor.

Women Up Kayıtlı Kadın istihdamının Desteklenmesi Projesi Nedir?

Kadın işverenlerin ağırlıkta olduğu pilot şehirler, İstanbul, Şanlıurfa, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Ankara ve Samsun illerinde işvereni kadın olan iş yerlerinde, kayıtlı kadın istihdamı arasından bir kişinin istihdam edilmesi halinde, 20 ay boyunca net asgari ücret tutarında hibe desteği sağlanıyor.

4.000 Kadın işverenin yanında, 4.000 kayıtlı kadın istihdamın yerleştirilmesini öngören projeden, hali hazırda faaliyette olan kadın işverenlerin yanı sıra, yeni iş yeri kuran kadın işverenlerde faydalanabiliyor. Böylece yeni kurulmuş bir işletmenin bir personelinin gideri, Women UP projesi sayesinde karşılanıyor. Bu sayede işletmenin başarılı olabilme şansı da artmış oluyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Women Up Projesi Finansmanında AB ile Türkiye İşbirliği

Women Up Projesi, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen bir proje. Projeye ayrıca SGK’ da destek sunuyor. Bu sayede Kayıtlı kadın istihdamının azaltılmasına yönelik yeni bir katkı sağlanmış oluyor. Son 10 yılda kayıtlı kadın istihdamının oranı % 21 oranında azalmış durumda. Kadın işverenlerle, kadın çalışanları buluşturan bu proje, kadınların ekonomimizde daha aktif ve daha fazla yer alasında da önemli bir katkı sağlıyor.

20 Ay boyunca sunulan destek karşılıksız olarak veriliyor. Bu süre sonunda işyerinde katkısını gösteren kadın çalışanlar, yeni bir meslek edinmiş veya işyerine yüksek katkı sağlayan çalışanlara dönüşüyor. Bu sayede kalıcı olarak bir iş edinmiş oluyor ya da yeni bir meslek alanında deneyim kazanmış olarak, yeniden iş bulması kolaylaşıyor.