Sosyal medyada son günlerde bir psikolog tarafından yapılan “ücretli stajyer öğrenci” ilanı konuşuluyor. Sosyal medyanın gündemine oturan ilandaki mevcut Türkçe yazım hataları dikkat çekti. İşte psikolog tarafından verilen ücretli stajyer öğrenci alım reklamı ve hakkında sosyal medyada yapılan paylaşımlar!

İlandaki Türkçesiyle Eleştirilerin Hedefi Oldu

Stajyerlik, eğitimini henüz yeni tamamlamış olan gençlerin iş dünyasındaki ilk adımlarını oluşturuyor. Hem kariyer başlangıcını yapıyor hem de alanında iş tecrübesi edinebiliyor. Ancak mevcut ticaret koşullarında stajyerlerin karşı karşıya kaldıkları ciddi zorluklar ve çalışma koşulları tartışmalara neden oluyor.

Stajyerlerin çalışma koşulları tartışılırken, sosyal medyada paylaşılan bir “ücretli” stajyer alım ilanı ise bambaşka bir tartışmaya neden oldu. Sosyal medya devi Twitter’da paylaşılan bir stajyer alım ilanında kullanılan Türkçe dalga konusu oldu.
Bir psikolog tarafından bir diğer sosyal medya devi Instagram’da verilen ücretli stajyer alım reklamında kullanılan Türkçe, tartışmalara neden oldu. Zira söz konusu reklamın her bir detayında ciddi Türkçe problemleri bulunuyor. Söz konusu ücretli stajyer alım ilanı reklamının sosyal medyada paylaşılmasıyla birlikte tepkilerde gecikmedi.

Türkçeyi Katletti

Instagram’da yayınlanan ücretli stajyer alım ilanında yazım hataları başta olmak üzere direkt göze çarpan çok fazla hata bulunuyor. Söz konusu ilanda “alım” yerine “alim” kullanıldı. “Ayrıca “bir bedel Ödedim Bunun Sayesinde Çabalamak” gibi son derece devrik ve anlamsız cümlelerde yer aldı.

Verilen reklamda mevcut olan yazım yanlışlarının önemli bir kısmı “mobil” cihazdan reklamın verilmiş olması olarak belirtildi. Özellikle mobil cihazlarda Türkçe klavye kullanılmaması “ı” yerine “i” yazılması gibi sorunlara neden oluyor. Ancak bir psikolog tarafından yayınlanan böylesine mühim bir ilanda söz konusu yazım yanlışlarının dahi düzeltilmesine ihtimam gösterilmemesi de ayrı bir eleştiri konusu oldu.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Sosyal medyadaysa söz konusu ücretli stajyer alım ilanına istinaden ağır eleştiriler yapıldı. Özellikle stajyerin ücretli olarak alınacağına o parayla bir Türkçe kitabı/eğitimi alınması gibi eleştirilerde bulunuldu. Stajyerlerin bu tip iş olanakları konusunda karşı karşıya kaldıkları kötü durumlara somut bir örnek olarak çok fazla paylaşımda aldı.