Başkan Biden'ın 200 milyon doz aşı hedefine süresinden önce ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Beyaz Saray, Covid-19 aşılama kampanyası çerçevesinde Cuma günü 3,4 milyon doz aşı yapılarak rekor kırıldığını açıkladı.

Başkan Joe Biden, seçim kampanyası sırasında, görevinin ilk 100 gününde 100 milyon aşı yapılacağına söz vermişti. Biden’ın bu hedefine görevinin 58’nci günü ulaşılınca ABD başkanı, geçen Perşembe günü hedef büyütmüş ve 100 gün sonuna 200 milyon aşı yapılmış olacağını duyurmuştu.

Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı... Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı...

Aşılamada cuma günü kırılan rekor, son yedi günde günlük ortalama aşı sayısını 2,62 milyona yükseltti. Bu da Biden’ın görevinin 100’üncü günü olan 30 Nisan’dan önce 200 milyon aşı hedefine ulaşılacağına işaret ediyor. 

Kaynaklar, ABD’de 133,3 milyon doz aşı yapıldığını, bu miktarın 117 milyonluk bölümünün Biden’ın göreve gelmesinden sonra olduğunu belirtiyor.

Amerikalıların yüzde 26,3’ü ilk doz aşıyı olurken, yüzde 14,3’lük kesim, iki doz aşıyı olarak aşılanma sürecini tamamladı. ( Ajans Bizim )