Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 28 Şubat davası hükümlüsü emekli Korgeneral Vural Avar’ın hayatını kaybermeden bir süre önce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın af yetkisinden faydalanmak için başvuruda bulunduğunu söylemişti. Ancak Vural Avar'ın avukatı açıklamayı yalanladı ve başvuruların karışmış olabileceğini söyledi.

28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan emekli korgeneral Vural Avar, Sincan F Tipi Cezaevi'nde geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Uzun süredir demans hastalığı ile mücadele eden emekli korgeneral Vural Avar'ın ölüm haberini Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. "28 Şubat kumpası davasında, sağlık sorunlarına rağmen cezaevinde tutulan 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar, dün gece uykuda hayatını kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun. Gücümüz bu zülmü bitirmeye yetmediği için çok üzgünüm."

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Avukattan Açıklama Geldi

Bu açıklamanın ardından, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün28 Şubat Davası hükümlüsü emekli Korgeneral Vural Avar’ın yaşamını yitirmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Vural Avar'la ilgili özel af yetkisini kullanmak istediğini bana söyledi ve süreci başlatmamızı da istedi. Biz merhum Avar'a bu dileği ilettik. Fakat başlangıçta müracaat etmedi. Rahmetli oluşundan, yani çok az bir süre önce müracaatı oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Vural Avar’ın avukatı Ümit Kara, Bekir Bozdağ’ın bu açıklamasıyla ilgili konuştu. Kara, “Başvuru yok. Çıkan raporla ilgili bir müracaatı vardı. Hastalık sebebiyle infaza ara verilmesi başvurusuyla karışmıştır belki. Bizim Cumhurbaşkanının özel af yetkisiyle ilgili bir başvurumuz olmadı” sözlerini söyledi.

Emekli Albay Alican Türk de “Tamamen Adalet Bakanı’nın bir çarpıtması bu açıklama. 15 Temmuz öncesinde bir gazetecinin ‘Yargıda-poliste cemaat yapılanması var mı’ diye sorduğunda, ‘Olur mu öyle şey’ demesi ne kadar doğruysa bu konuda verdiği bilgi de o kadar doğrudur. Ben kardeşiyle görüştüm. Vural Paşa bu konuda en katı, en sert olan insanlardan birisiydi. Yani ‘Asla bu adamlardan af sakın ola ki gündeme getirmesin’ diyerek istememişti. Art niyetle kullanılır diye doktora bile gitmeyi kabul etmeyen birisi. Doktora giderlerse, sanki kendilerini çürüğe çıkarmak amacıyla gidiyormuş gibi olmasın diye doktora bile gitmiyordu. Aynı koğuşta kaldığı Erol Özkasnak’a ‘Ben yazamıyorum, elim kalem tutmuyor. Benim adıma hiçbir şekilde doktora çıkmak istemediğimi yaz' demiş ve imzalamış.” dedi.