Adnan Oktar suç örgütüne ilişkin yürütülen dava birçok kişinin takip ettiği davalardan birisi haline dönüştü. Bilindiği gibi örgüte yönelik bölge adliye mahkemesinin bozma kararının ardından dava yeniden görülmeye başlamıştı. Sonunda yeniden görülen davada mahkeme kararını açıkladı. Adnan Oktar, işlemiş olduğu kişisel suçlardan dolayı tam 891 yıl hapisle cezalandırıldı. İşte haberin detayları!

8 bin 658 Yıl Hapis Cezası

Bir süredir medyanın da yakından takip ettiği davalarda birisi olan Adnan Oktar davasında nihai sonuç belli oldu. Yürütülen soruşturmalar ve yargı sürecinin ardından mahkeme, örgüt yöneticisi olmasından dolayı, diğer sanıkların da işlemiş oldukları suçlardan ötürü Adnan Oktar'ı sorumlu tutarak 8 bin 658 yıl hapis cezasına çarptırdı. Adnan Aktar davasına yönelik olarak Bölge Adliye Mahkemesinin vermiş olduğu bozma kararından sonra tekrar görülen davada sona gelindi. Mahkemece açıklanan kararda Adnan Oktar’ın kişisel suçlarından 891 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Bununla birlikte ayrıca örgüt yönetici olması nedeniyle diğer sanıkların da işlemiş oldukları suçlardan ötürü Adnan Oktar’ı sorumlu tutarak neticeten 8 bin 658 yıl hapis cezasına çarptırdı. Adnan Oktar'ın ilk gözaltına alındığı dönemde gazetecilerin kendisine 'Neden gözaltına alındınız?' diye sormalarının ardından Oktar, 'Derin devletin oyunu' diye cevap vermişti.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Dava Sürecinde Neler Olmuştu?

Peki Adnan Oktar'ın bu cezayı almasına gelen süreçte neler olmuştu? İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021'de açıklanan kararda Adnan Oktar'la birlikte Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna'yı örgüt yöneticisi olmak suçundan yargılamıştı. Yapılan yargılama sonrasında her bir sanık için ayrı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetmişti. Bununla birlikte 107 sanığa 'örgüt üyeliği' suçundan 4 yıl 6'şar ay ceza verilirken 20 sanığa da 'örgüte üye olmak', 'gerçeğe aykırı mal bildirme', 'örgüte yardım etme', 'suçluyu kayırma', 'ruhsatsız silah taşıma' ve 'tehdit' suçlarından 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen sürelerde hapis cezası vermişti. Kimi sanıkların bazı suçlardan beraatına karar veren heyet, 80 sanık için de çeşitli suçlardan 3 yıl ile 36 yıl arasında değişen hapis cezası vermişti.