Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından, ülkede özellikle kadınlara yönelik alınan siyasi karar ve tutumlar, dünya kamuoyunun ve kadınlarının gündeminden düşmüyor. Ancak buna rağmen Taliban sözcüsü Zabidullah Mücahid'den yine kadın haklarını kısıtlayan minvalde bir açıklama daha geldi. Mücahid, son dönemde ülkede kadınlara yönelik olarak alınan kısıtlayıcı kararların kaldırılmasının kendileri açısından bir öncelik taşımadığını belirtti. İşte detaylar!

Şeriat İzin Vermez

Afganistan'da yönetimi devralan Taliban yönetiminin özellikle kadın haklarına yönelik olarak yürütmüş oldukları baskıcı tutum gün geçtikçe daha da derinleşirken, konu her geçen gün daha fazla dünya kamuoyunda yer buluyor. Ancak buna rağmen geri adım atmayan Taliban yönetimi, bu konuya dair oldukça net olduklarına ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Bu konuda konuşan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, yapmış olduğu bir açıklamada kadınlara yönelik yapılmış olan kısıtlamaların kaldırılmasının kendileri için öncelik taşımadığını belirtti. Şeriat yönetimine vurgu yapan Mücahid, "İslam Emirliği her meseleyi şeriata göre düzenlemeye çalışıyor ve iktidardaki hükümet de ülkede şeriata karşı eylemlere izin veremez" şeklinde konuştu. Fakat Mücahid tüm bu kararları halkın dini talepleri dolayısıyla aldıklarını ileri sürerek dünya kamuoyuna da içişlerine karışmadan insani yardımları sürdürme çağrısında bulundu.

Kadın ve Kız Çocukları İçin Okula Ara Verildi