Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

İngiltere Kralı 3. Charles'ın küçük oğlu Prens Harry, son zamanlarda yaptığı ve söylediği her şeyle olay olmayı bir şekilde başarıyor. Son olarak bir kitap yayınlayan ve kitabında Afganistan'da bulunduğu esnada 25 Taliban militanını öldürdüğünü övünerek anlattığı iddiaları üzerine, bu ifadelerin çarpıtıldığını söyledi. Prens Harry bahsi geçen kitapta, 'İşte benim sayım: 25. Bu sayı bana herhangi bir tatmin duygusu vermiyor. Fakat bu sayı yüzünden utanç da duymuyorum' ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadelerin medyada çarpıtıldığını söyleyen Harry, katılmış olduğu bir televizyon programında konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar!

Bağnaz İngiltere Medyası

Amerikan CBS'de konuşan ve son günlerde Afganistan'da olduğu döneme ilişkin paylaştığı bazı ifadelerin çarpıtıldığını iddia eden Prens Harry, bu sözlerin gerçekten saptırılarak ailesini tehlikeyi sokacak şekilde çarpıtıldığını söyledi. Konuya ilişkin BBC Türkçe' de yer alan bir habere göre, Prens Harry, kitabının yayınlanmasının ardından ilk kez dün CBS televizyonunun 'Late Show' programına katılarak Stephen Colbert'in sorularına yanıt verdi. Harry programda, kitabının bazı kişi ve gruplar tarafından itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Hatta ağabeyi William ile sorunlu ilişkisinden söz ederek yeniden 'bağnaz' İngiltere medyasını eleştirdi. Kitabının medya tarafından ele alınış şeklini eleştiren ve hatta bu tutumu kınayan Harry, kitapta anlatılmak istenilenlerin bağlamından kopartılarak haberleştirildiğini ve gerçeğin aksine bir şekilde aktarıldığını ileri sürdü. Harry, konu hakkında 'Hiç kuşku yok ki, en büyük yalanları, Afganistan'da öldürdüğüm insan sayısıyla bir şekilde böbürlendiğimdi. Ama bu yalan. Ben başka birinin böyle bir şeyle övündüğünü duysam, öfkelenirim' diye konuştu.

Ailem İçin Tehlikeli

Vermiş olduğu röportajda İngiliz medyasını kastederek 'Benim sözlerim değil, ama benim sözlerimin çarpıtılması ailem için tehlikeli. Bunu rahatça yapabilmeleri çok sıkıcı ve huzursuz edici bir şey. Böyle yapmayı tercih ettiler' dedi. Prens Harry kitabında Afganistan ile ilgili şu ifadeleri de kullanmıştı: "İlk günden itibaren amacım, doğru şeyi yapıp yapmadığım... Taliban'a ve sadece Taliban'a yakınlarda siviller olmadan ateş edip etmediğim konusunda hiçbir şüphe duymadan yatağa girmemekti. İngiltere'ye tüm uzuvlarımla dönmek istiyordum ama bundan daha çok vicdanım bozulmadan eve dönmek istiyordum.' Harry'nin Afganistan'da bulunduğu döneme ilişkin aktardıkları karşısında ise bir Taliban komutanı olan Molavi Ağagül'den şu cevap geldi: "Biz hâlâ burada ama o babaannesinin sarayına kaçmış. O dikkat çekmeye çalışan koca ağızlı bir zavallı. Onu ve ordusunu ülkeden defettiğimiz için öfkeli olmalı. Bence delirmiş ve bir doktora görünmeli. Eğer gerçek bir erkekse ve bir ezik değilse, Afganistan'a tekrar gelsin".