Afganistan'da meydana gelen son gelişmeler ve Taliban'ın ilerleyişine dair NATO'nun Afganistan'daki eski Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin korkutan tahminlerde bulundu. CNN Türk'te Kaan Temeltaş'ın sorularını cevaplayan Çetin, Afganistan'ın kendisini dünyadan izole edecek adımlar atarsa terör örgütlerinin üssü olacağı konusunda çok büyük endişeler taşıdığını söyledi.

Bunların Hepsini Bekliyordum

hikmet çetin

Hikmet Çetin CNN Türk'te sorulan sorulara dair yapmış olduğu açıklamalarda Taliban'ın kısa bibr sürede bölgeye hakim olacağını beklediğini söyledi. Talibanın bölgede kısa bir sürede böylesine bir güç olmasının nedeni olarak şunları ifade etti: "Birçok nedenleri var bunun çünkü 300 bin kişilik ordu moralsiz hükümete güveni yok maaşlarını alamıyorlar ve yeteri kadar yiyecek konusunda bile sorunları olan bir ordu durumuna düştü. Ordunun savaşmayacağını tahmin ediyordum gerçekten de savaşmadı silahları bırakarak teslim oldular. Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye başından beri tepki vardı. Hileyle, yolsuzluk yaparak bu seçimi kazandığı kanısı Taliban’da da vardı, halkın bir kısmında da vardı. O da onu biliyordu zaten ve hiçbir şekilde karlı çıkmayıp bırakıp gitti."

Katı Bir Şeriat Uyarısı

kadın

Hikmet Çetin aynı zamanda Taliban'ın bazı konularda yumuşama mesajları veriyor olmasına rağmen Arabistan'da bile uygulanmayan katı bir şeriat sisteminin Afganistan'da uygulanabileceğine dair uyardı. "Taliban’ın beyanatları var çeşitli koşullarda kız çocuklarının okula gitmesine evet diyebiliriz diye ama zaman içinde bunların olmayacağını tahmin ediyorum" diyen Hikmet Çetin, zamanla kadınların bölgede yine çok büyük sıkıntılar çekeceğini ve eziyetler yaşayacağını düşündüğünü söyledi. 

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Terör Üssü Olur

afganistan

Dış ekonomik yardımları olmaksızın Afganistan'ın ayakta durmasının zor olduğunu söyleyen Çetin, Batı'nın ve NATO'nun bölgeden tamamen çekilerek yeni yönetimi tanımamasının büyük risk doğurabileceğini söyledi. Hikmet Çetin böylesi bir durumda Afganistan'ın dünyadan izole olacağını ve IŞİD, El Kaide gibi terör örgütlerinin üssü olan bir ülkeye dönüşür dedi.