Afganistan’ da yetkiyi eline geçiren Taliban tarafından yürütülen bir yeniden yapılanma süreci devam ediyor. Bu süreçte dünyanın kalanı tarafından azami dikkatle izlenen Taliban, aynı zamanda radikal kararlar almaya da devam ediyor. En son kadınların ve kız çocuklarının eğitim süreçlerini yasaklayarak büyük tepki toplayan Taliban’ dan konuyla ilgili bir açıklama geldi.
Afganistan geçici hükümetin sözcüsü Süheyl Şahin, kadınların ve kız çocuklarının eğitim süreçlerini kalıcı olarak yasaklamadıklarını, sadece elverişli bir ortam oluşturulana kadar ertelendiğini söyledi. Süheyl Şahin kadın ve kız çocuklarının okula gitmesinin yasaklanması kararına ilişkin “Bunun kadınların eğitim görmesine kalıcı bir yasak olmadığını açıkça belirtmek isterim, eğitimleri için elverişli bir ortam yaratılana kadar ertelendi “. Dedi.

Afganistan’da Durumu Normalleştirmeye Çalışıyoruz

Independent Türkçe' den aktarılan haberde Şahin, katı tavra sahip hükümetin iddia edilen elverişli duruma “ mümkün olan en kısa sürede “ ulaşmak için tüm hızıyla çalıştığını söyledi. Geçici hükümet sözcüsü Süheyl Şahin, Taliban liderlerinin kadınların eğitimine karşı olmadığını, ancak kadınların Taliban’ ın değer ve kurallarına uygun bir ortamda eğitim almasını istediklerini sözlerine ekledi. Dolayısıyla kadınlar ve kız çocuklarının daha güvenli ve elverişli bir ortama sahip olduktan sonra eğitimlerine kaldıkları yerden devam edecekler. Bununla birlikte Şahin, hükümetin Afganistan’ da kadınların eğitim görmesinde elverişli olmayan ayrıntıları belirtmedi, konuyla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Kız çocuklarının 6. sınıftan sonra eğitime devam etmesi yasak

Taliban, kız çocuklarının ve kadın öğretmenlerin ilkokullara girişini yasaklamış durumda. Hali hazırda ülkede kız çocuklarının 6. Sınıftan sonraki eğitimlerine devam etmesine izin verilmiyor. Üstelik bu karar, hükümetin tüm kadınlar için Yüksekokul ve üniversitelere ikinci bir emre kadar girmelerinin yasaklandığının duyurulmasından birkaç hafta sonra geldi. Alınan bu kararla birlikte ülkede tüm kadınların eğitim alması yasaklanmış oldu ve protestolara neden oldu.

Taliban kadın öğrencileri “ başörtüsünü düzgün takmama “ ve “ Afganistan kültürüyle uyuşmayan bilim konularını takip etmekle suçlamış ve alınan kararın doğruluğunu savundu. Afganistan geçici hükümeti Eğitim Bakanı Nida Muhammed Nedim; yasak kararı sonrası oluşan sert tepkilere geçtiğimiz yılın Aralık ayında bir açıklama yapmıştı. Açıklama da; “ Kızlara düzgün bir başörtüsü takmalarını söyledik ancak yapmadılar ve bir düğün törenine gidecekmiş gibi elbiseler giydiler. “ demişti.