Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan bir yardım olan elektrik yardımı, ekonomik muhtaçlığı bulunan, elektrik faturalarını ödemekte zorlanan ailelere verilen bir destektir. Bu destekten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde kaydı bulunan, bazı diğer yardımlardan da faydalanan aileler yararlanabiliyor. Dolayısıyla elektrik yardımı için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydınız varsa herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Kayıtlı olan kişilere, elektrik yardımı, ailede bulunan kişi sayısına göre harcanmış KW değeri üzerinden veriliyor. Yardımlar doğrudan nakit olarak değil, elektrik faturalarının PTT şubeleri aracılığıyla ödenmesi sırasında indirim olarak sunuluyor.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınıyor?

2019 Yılından bu yanan muhtaç durumda bulunan ve muhtaçlıkları sebebiyle, Sosyal dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla çeşitli destekler alan kişilere veriliyor. Elektrik Yardımı için, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kaydı bulunan ve başka diğer desteklerden de faydalanan kişilere otomatik olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kaydınız varsa, ayrıca elektrik yardımı için başvurmanız gerekmiyor.

Elektrik Yardımı Nereye Yatırılıyor?

Elektrik yardımı, doğrudan nakit olarak verilen bir destek değil. 2 Kişiden oluşan ailelere 75 KW, 3 kişi için 100 KW, 4 kişi için 125 KW ve 5 kişiden oluşan ailelere 150 KW olarak indirim desteği sunuluyor. Bu çerçevede elektrik yarımdı alan kişilerin, elektrik faturalarının ödemesini mutlaka PTT şubelerinden yapması gerekiyor. PTT şubelerinden fatura ödemesi sırasında, kişiye tanımlı indirim görülüyor. Dolayısıyla faturada yazan miktar değil, indirimli olarak görünen rakam üzerinden ödeme yapılıyor. Bu sayede elektrik yardımı, aile de yaşayan kişi sayısı ve tüketimin de buna göre artmasına orantılı bir şekilde yapılıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla, Gıda Yardımı, Yakacak Yardımı ve benzeri diğer yardımları alan kişilerin muhtaçlık durumları da belirlenmiş oluyor. Buna göre muhtaç olanlara elektrik yardımı da otomatik olarak tanımlanarak kişiye bilgisi veriliyor. Elektrik yardımından Dul ve Yetim maaşı alanlarla, Yaşlılık aylığı alanlarda faydalanabiliyor. Yardımdan faydalanabilmek için, ilçelerde Kaymakamlık, şehirlerde Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na kaytı yaptırmanız gerekiyor. Kayıt sırasında dolduracağınız formda bulunan yardımları seçerek, ihtiyacınız olan desteğe başvurmanız elektrik yardımı alabilmeniz için de gerekiyor.