Pandemi, yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki hareketlilik, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ihtiyaç sahibi kişi sayısında artışa neden oldu. Son dönemde dar gelirli sayısında ciddi artışların yaşanması üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sunduğu sosyal yardımların kapsamını ve sayısını arttırdı. Böylelikle ülke genelinde daha fazla dar gelirli vatandaşa ulaşılması hedefleniyor. Yeni başlatılan “Türkiye Aile Destek Programı” ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, açıklamalarda bulundu.

Türkiye Aile Destek Programı’na Yoğun İlgi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan ve hedefinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar bulunan “Aile Destek Programı” son döneme damga vuruyor. Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonla mücadele edilen bu dönemde ihtiyaç sahibi vatandaşlara büyük destek sağlayan programa ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık yaptığı açıklamasında Türkiye genelinde 831.000 hanenin programdan istifade ettiğini açıkladı. Böylelikle program kapsamında şu ana kadar ihtiyaç sahibi vatandaşlara tam 427.9 Milyon TL tutarında destek ödemesi yapıldığını belirtti.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

4 Milyon Başvuru

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından “Aile Destek Programı” açıklandıktan sonra yoğun bir talep gerçekleşti. Ülke genelinde Aile Destek Programı başvuru sayısının 4.000.000’u geçtiği belirtildi. Bakan Yanık açıklamasında 1.6 Milyon haneye “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” aracılığıyla destek sağlandığını belirti. Bu rakamın Türkiye genelinde 831.000 haneye 427.9 Milyon TL destek ödemesi yapıldığı anlamına geldiğini belirtti. 1.6 Milyon hanenin 831.000 tanesi için ödemelerin tamamlandığını belirten Yanık, geriye kalan kısım içinde kısa vadede ödemeleri tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Bakan Yanık, yapılan başvuruların en hızlı şekilde değerlendirmeden geçirilerek, hayat pahalılığının arttığı bu dönemde hiçbir ihtiyaç sahibi vatandaşın mağdur edilmeyeceğini belirtti.

Aile Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, açıklamalarında ihtiyaç sahibi vatandaşların başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabileceğini de belirtti. Ayrıca Aile Destek Programı başvuru alımlarının Türkiye genelindeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” şubeleri üzerinden de gerçekleştirildiğini belirtti.