Soğuk kış günlerinde dar gelirli ailelere ödenen elektik desteği hayat kurtarıcı oluyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağlamış olduğu elektrik desteği nedir, ne kadar elektrik desteği alınıyor, nasıl alınır? gibi soruların yanıtı veriyoruz!

Elektrik Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2019 yılından beri ihtiyaç sahibi ailelere sunulan elektrik desteği hayatları kolaylaştırmaya devam ediyor. Soğuk kış günlerinde asgari ücretle geçinmeye çalışan aileler için ısınmak bile lüks haline gelmişken; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu işe bir el attı ve dar gelirli ailelere 70 TL ile 200 TL arasında elektrik yardımı sağlamaya başladı. Üstelik bu yardım için herhangi bir başvuru yapmaya da gerek yok. Her ay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlarından faydalanan kişilerin PTT şubelerini ziyaret etmesi yeterli oluyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Ne Kadar Elektrik Yardımı Alınıyor?

Elektrik yardımının herkese verilmediğini ve verilen ailelere de hane içinde yaşayan kişi sayısına göre farklı ödemeler yapıldığını söylemek gerekiyor:

  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (68,67 TL),
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 TL),
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 TL),
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 TL) destek ödemesi yapılıyor. Ancak eğer evinizde cihaza bağlı olarak yaşayan biri varsa destek 200 TL’ye kadar çıkıyor.

Nasıl Başvuru Yapılıyor?

Elektrik desteği almak isteyen vatandaşların herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek yok. Eğer sizler de her ay düzenli olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağlamış olduğu sosyal yardımlardan faydalanıyorsanız direkt olarak elektrik yardımı için de para alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve giderken yanınızda kimliğinizle birlikte elektrik faturanızı da götürmeniz. Şubelerdeki görevli kişiler size yardımcı olacaktır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağlamış olduğu sosyal yardım programlarına katılmak isteyen kişilerin ise E-Devlet'ten başvuru yapmaları gerekiyor, elbette her başvuru yapan kişi sosyal yardımlardan faydalanma şansını elde edemiyor, sadece gerçekten ihtiyaç sahibi ailelere bu tip destekler sağlanıyor.