Sosyal ve Ekonomi Destek Yardımı, öğrenci çocuğu olan aileler için verilen bir destek. 12 Ay boyunca ve aylık olarak verilen destek, aylık 450 lira ile 600 lira arasında değişiklik gösteriyor. Okulların yakın zamanda açılacak olması, birçok aile tarafından SED konusunda araştırmalar yapılmasına neden oluyor. Sosyal Ekonomik Destek için kimlerin başvurabileceği ve nasıl başvuru yapacaklarını içeriğimizin devamını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Sosyal ve Ekonomi Destek Yardımı Nedir?

Dar gelirli olan ailelerin, okuyan çocuklarının temel yaşamlarını sürdürebilmeleri için sağlanan bir destek. Doğrudan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destek, aylık olarak düzenli şekilde ödeniyor. Ailelerin çocuk sayısı ve hane gelirine göre, 12 ay boyunca 5.400 lira ile 7.200 lira arasında değişen oranlarda yardım sağlanıyor.

SED Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Öğrenci çocukların okul masraflarına katkı sağlamak, çeşitli temel ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmak maksadıyla sunulan yardım la ilgili Bakan Yanık açıklamalar yaptı. Bakan Yanık  “SED’den yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık." Dedi. Toplamda 140.000 ailenin faydalandığı yardım için, 2.337 TL ödeniyor.

SED başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine bizzat gidilerek yapılabiliyor. Bu müdürlüklere PTT aracılığıyla dilekçe gönderilerek de başvurular yapılabiliyor. E-devlet platformu üzerinden de destek için başvuruları yapabiliyorsunuz.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

SED Yardımından Kimler Faydalanabiliyor?

Haklarında bakım tedbiri kararı alınmış, ancak yakınları veya ailelerinin yanına verilen çocuklar destekten yararlanabiliyor. Ekonomik yoksunluk nedeniyle korunmaya alınmamış, ailelerin veya yakınları tarafından bakılan çocuklar, tedbir kararıyla korunan ancak yaş sınırını doldurmuş olan gençlerde destekten faydalanabiliyor. Doğal afet veya olağanüstü bir felaket nedeniyle, ailesinin kendisine bakmakta güçlük çektiği çocuklar da SED yardımından faydalanabiliyor. Başvurular incelendikten sonra, yönetmeliğe göre desteklenmeye uygun görülen çocuklar için destek sağlanıyor?

SED Yardımı Ne Kadar?

Sosyal ve Ekonomi Destek Yardımı, aylık olarak 450 lira ve 600 lira olarak iki ayrı tutarda ödeniyor. Yaşadığımız olağanüstü ekonomik süreçte, 12 ay boyunca yapılması kararlaştırılan bir destek olarak ödeniyor. 12 Ay sonra desteğin yenilenip yenilenmeyeceğine dair kesin bilgi bulunmuyor. O zaman ki ekonomik koşullara bağlı olarak destek sürebilir, artabilir ya da durdurulabilir. Farklı destek türleriyle, ihtiyaç sahiplerine başka yardımlar sunulabilir.