PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Hastalık ve sağlık sorunları yaşamın kaçınılmaz gerçekleri arasında yer alır. Ailemizde böyle bir durumdan muzdarip olan kişilerin bakım sorumluluğunu üstleniriz. Normal bir kişiye göre daha hassas ve daha özel bakıma ve desteğe ihtiyaç duyan yakınlarımıza bakarken, devletin sağladığı desteklerden de yararlanabiliriz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç yakını bulunan kişiler için evde bakım parası desteği sağlamaktadır.
Evde Bakım Parası Nedir?
Günümüzde devlet yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçları için özel destek programları sunmaktadır. Evde bakım parası da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan destek ödemesi programları arasında yer almaktadır. Bakanlık tarafından Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi olan ve yardıma muhtaç olan kişilere bakmakla yükümlü olan vatandaşlara evde bakım parası ödemesi gerçekleştirmektedir.
Devlet, özel bakıma muhtaç olan vatandaşlara yönelik olarak destek ödemesi gerçekleştiriyor. Böylelikle ihtiyaç sahibi olan hanelerde, özel bakıma muhtaç olan kişilerin ve bakmakla sorumlu olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak için evde bakım parası desteği vermektedir.
Kimler Evde Bakım Parası Alabilir?
Özel bakıma muhtaç veya engelli olan vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım parası desteği sağlanmaktadır. Evde bakım parası, özel bakıma muhtaç olan kişiye bakmakla yükümlü olan vatandaş verilmektedir. Evde bakım parası desteği ödemelerinden yararlanılabilmesi için aranan şartlar çok kapsamlı değildir. Buna göre özel bakıma ihtiyaç duyan engelli kişinin akrabaları evde bakım maaşından faydalanabilmektedir. Bu çerçevede günümüzde üvey akrabalarda özel bakıma muhtaç kişinin bakım sorumluluğunu yasal olarak üstlenmesi durumunda faydalanabilmektedir.
Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?
Evde bakım parası desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlükleri’ne şahsen başvuruda bulunabilmektedir. Evde bakım parası başvurusu için gerekli olan evrakların tamamlanması çok önemlidir. Buna göre evde bakım parası başvurusu için hastane raporu alınası gerekmektedir. Bunun için Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarından alacağınız sağlık raporu ile engelli kişinin mevcudiyeti ibraz edilmelidir. Bunun dışında özel bakıma muhtaç olan kişinin ikamet ettiği hanede 2022 asgari ücret tutarının 3’te 2’sinden daha az gelire sahip olunduğunun kanıtlanması gerekir.
Yapacağınız evde bakım parası başvurusu sonrasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüğü yetkileri tarafından en kısa süre içerisinde teyit/kontrol maksatlı adresinize ziyaret gerçekleştirilir.