Günümüzde çoğu kişi bankadaki hesabını unutuyor. Her yıl yüz milyonlarca TL bakiyenin bulunduğu mevduat hesabı zaman aşımı nedeniyle YTM’ye devrediliyor. Bankalar her yıl olduğu gibi 2023 yılında zaman aşımına uğrayacak hesaplar için duyuru yayınladı. Akbank tarafından yapılan açıklamayla TYM zaman aşımı listeleri yayınlandı. İşte Akbank zaman aşımına uğrayan hesaplar için yapılacak işlemler ve son başvuru tarihleri!

Akbank O Hesaplara Zaman Aşımı Uygulayacak

Akbank tarafından her yıl olduğu gibi 2022 yılında da gelecek yıl zaman aşımına uğrayacak hesaplara ilişkin olarak açıklama yapıldı. Akbank tarafından yapılan açıklamaya göre “Sermaye Piyasası Kanunu” 82.maddesi gereğince, yatırım hizmet ve faaliyetlerden kaynaklı tüm emanet ve alacaklar için hesap sahibinin yaptığı son işlemin üzerinden 10 yıl geçmişse zaman aşımı uygulanacaktır. Yani 10 yıldır herhangi bir işlem gerçekleştirilmemiş olan Akbank mevduat hesapları zaman aşımı uygulanacak.

Akbank Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplara Ne Oluyor?

Akbank SPK Kanunu 83.maddesi kapsamında son 10 yıldır hiçbir işlem gerçekleştirilmemiş olan mevduat hesapları için zaman aşımı uygulanıyor. Akbank tarafından uygulanan zaman aşımı kapsamında söz konusu mevduat hesapları “Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne(TYM)” emenaten devredilmektedir. Bu kapsamda son başvuru tarihinden önce YTM’ye devri gerçekleştirilmiş ve gelir olarak kaydedilmiş olan mevduat hesaplarındaki bakiyeler için iade gerçekleştirilmemektedir. Yani Akbank mevduat hesabı ve içerisinde birikimi olanlar hesabın zaman aşımına uğraması halinde herhangi bir hak talebinde bulunamamaktadır.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Akbank 2023 Yılında Zaman Aşımına Uğrayacak Hesap Sorgulama

Akbank tarafından SPK Kanunun 83.maddesi kapsamında zaman aşımı işlemi vesilesiyle YTM’ye devri gerçekleştirilecek hesaplar için liste yayınlandı. Akbank tarafından yayınlanan liste “2023 Yılı Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar” olarak yayınlandı. Vatandaşlar Akbank’ta yıllar önce açtığı ve unutmuş olabileceği bir Akbank mevduat hesabının olup, olmadığının kontrolünü bu listeden kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Akbank zaman aşımı sorgulama işlemleri, Akbank resmi web sitesi üzerindeki “2023 Yılı Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar” listesinden kolayca yapılabilmektedir. Sorgulama işlemi için sadece “isim” ve “soyisim” bilgilerinin girilmesi yeterlidir. Bu şekilde söz konusu listede adına kayıtlı mevduat hesabı olup, olmadığı öğrenilebiliyor. Adına kayıtlı zaman aşımına uğrayacak Akbank mevduat hesabı çıkanların, hak talebinde bulunabilmek için vakit kaybetmeden Akbank şubelerine şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.