Bankalarda unutulan mevduatlar, haber olarak son yıllarda giderek daha fazla gündemde kendisine yer buluyor. Bunun ana nedeni her yıl yüksek oranlarda artan mevduatların bankalarda unutulması. Bankalarda unutulan hesaplar, Sermaye Piyasası Kurulu 83. Maddesi uyarınca düzenlenen uygulama koşullarına sahip. Buna göre 10 yıl boyunca işlem görmemiş tüm hesaplarda bulunan mevduatlar, Yatırımcı Tazmin Merkezi ya da kısa adıyla YTM’ ye devrediliyor.

Bankalar tarafından TAKASBANK’ ta mevduat sahibinin bilgilerine göre açılan hesaplara aktarılan bu mevduatlar, YTM tarafında idare edilen bir fon oluşturuyor. Burada bir yıl boyunca saklanan kayıtlar, bir yılsonunda Hazine’ ye devrediliyor ve bu aşamadan sonra mevduatlar artık ulaşılamaz oluyor. Bankalar 10. Yılın sonunda mevduatları YTM’  ye devir etmeden bir yıl öncesinden itibaren, süreyi doldurmak üzere olan hesapları yine kanunen ilan etmek zorundalar.

YTM’ ye devredilen mevduatlar için, sorgulamalar e-devlet platformu üzerinden kolayca yapılabiliyor. Ancak henüz YTM’ ye devredilmemiş olan hesaplar için sorgulamalar, ilgili bankalardan yapılmak zorunda.

Akbank Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar

Akbank zaman aşımına uğrayan hesapları, tüm bankalar gibi 10. İşlemsiz yılsonunda YTM’ ye devrediyor. Ancak Akbank 10. Yıl içerisine girildiğinde, yıl boyunca ilgili hesapların sahiplerinin hesaplarına ulaşabilmesi için, listeler şeklinde ilan ediyor. Akbank zaman aşımı sorgulaması https://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/ytm-zaman-asimi-listeleri.aspx link aracılığıyla ve sadece isim soy isim sorgulamasıyla yapılabiliyor. Bu listede yer alan isimler, hesaplarına bankayla iletişime geçerek hemen ulaşabiliyor.

Ziraat Bankası Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar

Ziraat Bankası, en fazla müşteri sayısına oranla, yine en fazla zaman aşımına uğrayan hesabın bulunduğu bankalardan biri oluyor. Diğer bankalarda olduğu gibi 10 yıl boyunca hiç işlem görmemiş tüm hesaplar, YTN’ ye devrediliyor. Buna karşın 10. Yıl içerisindeyken, yıl boyunca Ziraat Bankası zaman aşımına uğrayacak hesapları ilanen duyuruyor. Bu ilanlara, bankanın resmi web platformu üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. Zaman aşımına uğrayacak hesap listelerine https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimina-ugrayan-mevduat-ve-emanet-hesaplari linkini kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

YTM’ ye Devredilen Hesaplar Nasıl Sorgulanır?

10 yıllın zaman aşımı süresi dolduktan sonra, YTM’ ye devredilen tüm hesaplar için sorgulamalar e-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!